Już 60 proc. Polaków (23,1 mln) mieszka w miastach, a trend ten będzie się umacniał. Aby mierzyć się z postępującą urbanizacją, a co za tym idzie – z wyzwaniami jej towarzyszącymi, musimy już teraz planować i wdrażać rozwiązania, które sprawią, że nasze przestrzenie miejskie będą funkcjonalne, ale przede wszystkim czyste, zdrowe, otwarte na mieszkańców i ich potrzeby.

Dążąc do zrównoważonego rozwoju, miasta muszą stawić czoła wielu wyzwaniom, takim jak: dostępna infrastruktura miejska, organizacja transportu, zarządzanie odpadami, niekontrolowany rozwój przedmieść czy wreszcie odpowiednie zagospodarowanie terenów zielonych.

Jako prezeska dynamicznie rozwijającego się dużego przedsiębiorstwa wiem, jak wielki potencjał drzemie w naszym biznesie. Warto z niego korzystać, włączając firmy w budowę zrównoważonych miast już na etapie prac planistycznych. Głos z rynku pozwoli podejść do działań w obszarach ESG wieloaspektowo, co jest szczególnie istotne, gdy musimy podjąć decyzje, które wpłyną na życie i zdrowie przyszłych pokoleń.

Co trzecia firma w Polsce ma już za sobą inwestycje w zrównoważony rozwój, a według raportu „Gotowość polskich organizacji do wdrażania ESG” 71 proc. polskich firm uznaje zrównoważony rozwój za strategiczny priorytet. W dobie obowiązkowego raportowania odpowiedzialni pracodawcy podejmują wiele działań mających ogromny wpływ zarówno na zdrowie pracowników, jak i środowisko naturalne. Działania te są wszechstronne, obejmując zarówno promocję zdrowych nawyków, zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego, dbałość o dobrostan pracowników, jak i ich rozwój. Firmy nieustannie analizują swoje praktyki biznesowe, aby tworzyć zdrowe środowisko pracy i kulturę organizacyjną.

W minionym miesiącu miałam przyjemność rozmawiać z ekspertami o podejmowanych przez biznes zrównoważonych działaniach podczas okrągłego stołu zorganizowanego przy okazji Kongresu Zdrowe Miasta, który – jako Grupa LUX MED – współorganizowaliśmy. Dzięki dyskusjom i wymianie praktyk położyliśmy podwaliny pod Indeks Zdrowych Firm. Będzie on dostarczał rzetelnej, analitycznej wiedzy i doceniał firmy, które wkładają aktywny wysiłek w tworzenie zdrowych przestrzeni i przyjaznego środowiska pracy.

Chciałabym, aby korzyści płynące z działań biznesu w obszarze zrównoważonego rozwoju i możliwości, jakie one niosą, dostrzegli włodarze miast i instytucje publiczne.

Współpraca z biznesem może nadać pracom nad tymi obszarami odpowiedni rytm. Partnerstwo publiczno-prywatne pozwoli na dynamiczne dostarczanie nowych pomysłów i rozwiązań, które w znaczący sposób wpłyną na poprawę jakości życia mieszkańców naszych miast, ułatwiając także wsparcie finansowe planowanych zrównoważonych inwestycji.

Aby skutecznie zachęcić biznes do zaangażowania się w budowę zrównoważonych miast, kluczowe jest z pewnością stworzenie odpowiednich instrumentów, które połączą potrzeby każdej ze stron. Warto nad tym pracować, bo wszyscy stoimy przed misją tworzenia miast przyszłości. Miast, w których będą żyć i pracować nasze dzieci i wnuki. ©℗