Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o rzeczniku małych i średnich przedsiębiorców oraz niektórych innych ustaw (nr z wykazu: UD218). Projekt przygotowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Jakie nowe kompetencje zyska rzecznik przedsiębiorców?
Następstwa tej zmiany będą dla przedsiębiorców odczuwalne. Znikną wątpliwości rzecznika, czy wolno mu rozpatrywać wnioski zgłoszone przez organizacje zrzeszające zarówno przedsiębiorców z sektora MŚP, jak i duże firmy. Resort zapewnia jednocześnie, że włączenie dużych podmiotów pod skrzydła rzecznika nie spowoduje pogorszenia się standardów ochronnych dla mniejszych. Co ciekawe, po zmianach z ochrony rzecznika skorzystają również nieprzedsiębiorcy, czyli m.in. tłumacze, adwokaci, brokerzy ubezpieczeniowi, wspólnicy i akcjonariusze niektórych spółek oraz rolnicy (jednak nie wszyscy).
Rzecznik zyska również możliwość współpracy z organami Unii Europejskiej zajmującymi się prawami przedsiębiorców. Zmianom ulegną m.in. zasady prowadzenia mediacji przez rzecznika oraz katalog spraw cywilnych, w których może on występować na rzecz ochrony przedsiębiorców.
W jakich sprawach pomoże rzecznik przedsiębiorców?
Projektowana ustawa przyznaje też rzecznikowi uprawnienie do opracowywania i przedkładania właściwym ministrom propozycji w zakresie projektów aktów normatywnych dotyczących interesów przedsiębiorców oraz zasad podejmowania, wykonywania lub zakończenia działalności gospodarczej, a nie tylko sygnalizowania im potrzeby utworzenia takiego aktu. Ma to znacznie skrócić proces od dostrzeżenia przez rzecznika problemu, poprzez pomysł na jego rozwiązanie, a skończywszy na propozycji konkretnego aktu prawnego.
Biuro rzecznika zyska dodatkowe finansowanie – tak aby mogło w pełni realizować te zupełnie nowe zadania. ©℗
Podstawa prawna
Etap legislacyjny
Projekt ustawy skierowany do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania