Fundacja rodzinna może zostać ustanowiona przez kilka osób (fundatorów), przy czym wzajemne prawa i obowiązki założycieli powinny zostać szczegółowo określone w statucie. Dzięki temu fundatorzy mogą swobodnie określić wspólne podejmowanie decyzji w różnych sytuacjach. Brak takich postanowień oznacza, że fundacja będzie działać na podstawie przepisów kodeksu cywilnego dotyczących współwłasności. A to może spowodować chaos, bo nie będzie wiadomo, na jakie czynności wymagana jest „zgoda” jednego fundatora, a na jakie wszystkich.

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna działa już nieco od ponad półtora roku. Zasadniczym celem powołania jej do polskiego systemu prawnego było stworzenie kompleksowych przepisów umożliwiających i ułatwiających przeprowadzenie sukcesji budowanych i rozwijanych od dekad przedsiębiorstw rodzinnych. Polski biznes rodzinny w zdecydowanej większości przypadków jest tworzony i prowadzony przez rodziny. Dlatego nie może dziwić, że typowym wzorcem dla fundacji rodzinnej, jeśli chodzi o osoby fundatorów jest fundacja utworzona przez małżonków. Przy czym nie można zapominać, że powoływane do życia są również fundacje, w których występują różne konfiguracje fundatorów, np. fundacja rodzinna utworzona przez rodzeństwo lub przez rodzica z dzieckiem (nestora z sukcesorem).

W związku z tym, że ustawa o fundacji rodzinnej (dalej: u.f.r.) w art. 11 wskazuje, że fundatorami mogą być jedynie osoby fizyczne, oznacza to, że fundacja rodzinna nie może być założona m.in. przez osoby prawne (np. spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę akcyjną itp.). Co ważne, fundatorami mogą być zarówno osoby z kręgu rodziny, jak i niespokrewnione ze sobą.

UWAGA! Fundacja rodzinna może zostać utworzona przez kilku fundatorów. Jednak zgodnie z art. 12 ust. 2 f.r. wyjątek od tej reguły stanowi fundacja rodzinna ustanowiona w testamencie. Taki podmiot może mieć tylko jednego założyciela.

Uprawnienia fundatorów

Jeśli fundacja rodzinna zostaje ustanowiona przez kilku fundatorów, to zgodnie z art. 14 u.f.r. wykonują oni prawa i obowiązki fundatora wspólnie, chyba że statut stanowi inaczej. Konsensus w ramach tej instytucji prawnej, która ma umożliwiać funkcjonowanie aktywów firmowych i prywatnych w perspektywie wielopokoleniowej, jest pożądany, aczkolwiek rzeczywistość pisze różne scenariusze. Dlatego warto przewidzieć, a jeszcze lepiej należy się zabezpieczyć przed zdarzeniami, które mogą wpłynąć na potencjalny konflikt. W tym celu wystarczy ustanowić statut fundacji. Co ważne, zgodnie z art. 26 u.f.r. dokument ten sporządza się w formie aktu notarialnego.

Fundatorzy m.in. mogą w nim:

  • ustalić podział kompetencji pomiędzy sobą;
  • ograniczyć/ poszerzyć prawa lub obowiązki jednego z fundatorów;
  • powierzyć wykonywanie praw i obowiązków tylko jednemu z fundatorów;
  • ustalić wspólne wykonywanie praw i obowiązków.

W praktyce warto rozważyć, aby statut przewidywał odpowiednie scenariusze w przypadku następujących stanów faktycznych:

  • jeden z fundatorów będzie w stanie fizycznym lub psychicznym uniemożliwiającym świadome i obiektywne podejmowanie decyzji (np. w sytuacji, gdy w wyniku wypadku samochodowego jeden z fundatorów będzie w stanie śpiączki, a stan ten będzie się utrzymywać przez okres powyżej 12 miesięcy);
  • brak możliwości „głosowania” (podejmowania decyzji) przez fundatorów przeciwko sobie – załóżmy, że fundatorami są małżonkowie, którzy jednocześnie są członkami zgromadzenia beneficjentów, w skład którego wchodzą również dzieci fundatorów. Celem stosownej regulacji jest uniknięcie podziału fundatorów w przypadku różnych wizji co do poszczególnych kwestii związanych z funkcjonowaniem fundacji rodzinnej przez pozostałych beneficjentów będących członkami zgromadzenia beneficjentów;
  • podział mienia fundacji rodzinnej, gdyby jeden z fundatorów nie dożył momentu rozwiązania fundacji rodzinnej – np. w przypadku rozwiązania fundacji rodzinnej jej majątek przypada pozostałemu przy życiu fundatorowi.

UWAGA: Swoboda w zakresie kształtowania uprawnień i obowiązków fundatorów w ramach postanowień statutu umożliwia dostosowania rozwiązań zarówno do sytuacji teraźniejszej, jak i do różnego rodzaju wyzwań, które mogą się pojawić w przyszłości. O zawartości statutu decyduje fundator lub fundatorzy, jeśli jest ich kilku.

Ogólne zapisy

A co w przypadku, gdy fundatorzy nie określą swoich praw i obowiązków w statucie? Wówczas uprawnienia względem fundacji będą wykonywać wspólnie, w oparciu o stosowanie przepisów kodeksu cywilnego dotyczących współwłasności (art. 195–221 k.c.). Jednak ukształtowanie praw i obowiązków bez szczegółowych postanowień w statucie nie jest korzystne dla fundatorów, ponieważ w praktyce mogą powstać wątpliwości dotyczące tego, które czynności wykonywane są w ramach zwykłego zarządu (na dokonanie takiej czynności wymagana jest zgoda większości fundatorów), a które w ramach czynności przekraczających zwykły zarząd fundacji (na dokonanie takiej czynności wymagana jest zgoda wszystkich fundatorów). ©℗

Co w statucie ©℗

Muszą w nim być: Może określać:
• nazwa fundacji rodzinnej;• jej siedziba,• szczegółowy cel,• beneficjent fundacji lub sposób jego określenia i zakres przysługujących mu uprawnień,• zasady prowadzenia listy beneficjentów,• zasady, w tym szczegółowy tryb, zrzeczenia się uprawnień przez beneficjenta,• czas trwania fundacji rodzinnej, jeżeli jest oznaczony,• wartość funduszu założycielskiego,• zasady powoływania i odwoływania oraz uprawnienia i obowiązki członków organów fundacji rodzinnej, a także zasady reprezentacji fundacji rodzinnej przez zarząd albo przez inne organy fundacji rodzinnej w przypadkach wskazanych w ustawie,• podmiot uprawniony do zatwierdzenia czynności zarządu fundacji rodzinnej w organizacji,• co najmniej jeden beneficjent uprawniony do uczestnictwa w zgromadzeniu beneficjentów,• zasady zmiany statutu,• przeznaczenie mienia fundacji rodzinnej po jej rozwiązaniu, w tym określenie beneficjenta uprawnionego do mienia w związku z rozwiązaniem fundacji rodzinnej. • zasady współpracy lub współdziałania organów fundacji rodzinnej,• szczegółowe okoliczności rozwiązania fundacji rodzinnej,• wytyczne dotyczące inwestowania majątku fundacji rodzinnej,• przewidywać utworzenie jednostki terenowej albo jednostek terenowych.