Służby Komisji Europejskiej zawarły porozumienia z dwoma krajowymi regulatorami szykującymi się do roli koordynatorów ds. usług cyfrowych – tj. organów, które będą mogły rozpatrywać skargi na bardzo duże platformy i wyszukiwarki internetowe oraz nakładać na nie kary na podstawie rozporządzenia 2022/2065 – akt o usługach cyfrowych (dalej: DSA).

Współpraca z irlandzkim (Coimisiún na Meán) i francuskim (Autorité de régulation de la communication audiovisuelle et numérique – Arcom) regulatorami ds. mediów ma wzmocnić nadzór KE nad egzekwowaniem przepisów DSA i zapewnić koordynację działań w tym zakresie. Wpisuje się też w zalecenia KE mające na celu przyspieszenie walki z nielegalnymi treściami w internecie, co nabrało szczególnego znaczenia po atakach terrorystycznych na Izrael.

Akt o usługach cyfrowych na razie obowiązuje wobec 19 największych platform cyfrowych. Nakazuje im m.in. ograniczanie ryzyka systemowego wynikającego z rozpowszechniania nielegalnych treści i zapewnienie odpowiednich narzędzi moderacyjnych. Nad przestrzeganiem tych przepisów będą czuwać koordynatorzy ds. usług cyfrowych, których państwa członkowskie mają powołać najpóźniej do 17 lutego 2024 r. KE namawia jednak, by zrobiły to szybciej (w Polsce brakuje do tego ustawy).

Na intensyfikację działań w sprawie zwalczania dezinformacji i mowy nienawiści wpłynęło to, co dzieje się obecnie w serwisach społecznościowych. – W następstwie terrorystycznego ataku Hamasu w mediach internetowych wezbrała fala treści pełnych przemocy – wskazuje Věra Jourová, wiceprzewodnicząca KE ds. wartości i przejrzystości. Dodaje, że DSA umożliwia szybką i skuteczną reakcję na rozprzestrzenianie tego rodzaju materiałów.

Jak wynika z opublikowanego w środę raportu Instytutu Dialogu Strategicznego, brytyjskiej organizacji działającej na rzecz praw człowieka, kryzys w Strefie Gazy wykorzystują w mediach społecznościowych podmioty związane z władzami Rosji, Chin i Iranu. Instytut zbadał treści w sumie ponad 1,2 tys. kont urzędników, przedstawicielstw dyplomatycznych i mediów państwowych tych krajów na Facebooku i X od ataku Hamasu 7 października do 18 października. Ustalił, że gloryfikują one przemoc i szerzą fałszywe i niezweryfikowane twierdzenia na temat konfliktu, wykorzystując go do własnych celów. W przypadku Rosji jest to np. narracja antyzachodnia i antyukraińska.©℗