Uzgadnianie warunków ofert i podejmowanie działań prowadzących do wyboru oferty z wyższą ceną oraz wpływanie na wynik zamówień publicznych na utrzymanie zieleni – to powody do nałożenia kary przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasza Chróstnego.

Dwie spółki: Firma Usługowo-Transportowo-Sprzętowa „Zwyż-Dźwig” z Żagania (woj. lubuskie) oraz Firma Handlowo-Usługowa Maciej Berger z Iłowej (woj. lubuskie) brały udział w trzech przetargach przeprowadzonych w latach 2016–2019, związanych z wycinką, frezowaniem, karczowaniem i pielęgnacją drzew.
Analiza UOKiK wykazała, że przedsiębiorcy celowo składali w przetargach niekompletne oferty, po czym w zależności od układu ofert w rankingu decydowali o ich uzupełnieniu. Jak wyjaśnia Tomasz Chróstny, jeśli najkorzystniejsza okazywała się propozycja FHU Berger, a następną w kolejności była propozycja Zwyż-Dźwig, wówczas przedsiębiorca proponujący cenę potencjalnie zwycięską nie uzupełniał oferty bądź uzupełniał ją wadliwie, przez co była odrzucana. W konsekwencji dochodziło do wyboru przez zamawiającego droższej oferty Zwyż-Dźwig.
Celem takiej praktyki było zdobycie zamówienia za jak najwyższą cenę. Sposób okazał się skuteczny przy dwóch przetargach. Trzeci został unieważniony, ponieważ jego organizator podejrzewał, że działania przedsiębiorców mogą naruszać prawo.
– Działania spółek miały charakter zamierzony, powtarzalny i stanowiły manipulację wynikami przetargu – wyjaśnia Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie urzędu. Dodaje, że przepisy antymonopolowe zakazują uzgadniania przez przedsiębiorców przystępujących do przetargu warunków składanych ofert. – Negatywnym skutkiem tego typu porozumień są bowiem wyższe koszty realizacji zadań publicznych, a tym samym straty dla polskiej gospodarki – podkreśla szef UOKiK.
Co ciekawe, to nie pierwsza kara organu antymonopolowego wobec spółki Zwyż-Dźwig. Pod koniec 2021 r. prezes urzędu postawił przedsiębiorcy zarzut zmowy przetargowej z firmą M&M z Bolesławca. Nałożył wówczas kary w łącznej wysokości ponad 131 tys. zł. ©℗