Nasza spółka wycofała ofertę na zamówienie publiczne realizowane przez gminę o wartości niemal 200 tys. zł. Zrobiliśmy to przed upływem terminu składania ofert. Wniosek o zwrot wadium złożyliśmy na początku października, ale urząd zwleka z wypłatą, twierdząc, że kodeks postępowania administracyjnego daje mu na rozpoznanie wniosku 30 dni. Czy urząd ma rację i jaki jest termin na zwrot wadium?

Z opisu należy wnioskować, że chodzi o zamówienie udzielane w trybie przepisów działu III ustawy – Prawo zamówień publicznych (dalej: p.z.p.). Dział ten poświęcony jest zaś postępowaniom o udzielenie zamówienia klasycznego o wartości mniejszej niż progi unijne. Taki warunek spełnia wartościowo zamówienie na kwotę 200 tys. zł, które może być udzielane w trybie podstawowym.
Co istotne, w regulacjach działu III p.z.p. nie ma samodzielnych regulacji prawnych dotyczących zasad wnoszenia wadium. W tym zakresie ustawodawca w art. 266 p.z.p. odsyła do działu II ustawy, gdzie umiejscowiono m.in. przepisy dotyczące wadium. Na szczególną uwagę zasługuje art. 97 p.z.p. Z jego treści wynika m.in., że zamawiający może żądać od wykonawców wniesienia wadium. Wnosi się je przed upływem terminu składania ofert i utrzymuje nieprzerwanie do dnia upływu terminu związania ofertą, z wyjątkiem przypadków, o których mowa w art. 98 ust. 1 pkt 2 i 3 oraz ust. 2 p.z.p.
Z art. 98 ust. 1 p.z.p. wynika, że zamawiający zwraca wadium niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni od dnia wystąpienia jednej z okoliczności:
1) upływu terminu związania ofertą,
2) zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego,
3) unieważnienia postępowania o udzielenie zamówienia, z wyjątkiem sytuacji, gdy nie zostało rozstrzygnięte odwołanie na czynność unieważnienia albo nie upłynął termin do jego wniesienia.
Z kolei w art. 98 ust. 2 p.z.p. (tryb wnioskowy) postanowiono, że zamawiający niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku, zwraca wadium wykonawcy:
1) który wycofał ofertę przed upływem terminu składania ofert;
2) którego oferta została odrzucona;
3) po wyborze najkorzystniejszej oferty, z wyjątkiem wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza;
4) po unieważnieniu postępowania, w przypadku gdy nie zostało rozstrzygnięte odwołanie na czynność unieważnienia albo nie upłynął termin do jego wniesienia.
Z powyższych regulacji należy wnioskować, że w przypadku wycofania oferty przed upływem terminu składania ofert wadium powinno być zwrócone przez gminę nie później niż siedem dni od złożenia wniosku przez spółkę. Co istotne, jest to przepis szczególny wobec unormowań kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.). Owszem art. 244 w zw. z art. 237 par. 1 k.p.a. przewidują termin miesięczny na rozpoznanie wniosku, ale jest to przepis ogólny, stosowany do tych pism/wniosków, które nie zostały objęte materią innych regulacji prawnych.
Zatem z zestawienia przepisów wynika, że wadium powinno zostać zwrócone niezwłocznie, nie później niż siedem dni od dnia złożenia wniosku. Termin 30-dniowy nie ma w tym przypadku zastosowania. Warto jednak dodać, że taki termin obowiązywałby np. radę gminy w przypadku rozpoznawania skargi na wójta gminy w sprawie nieterminowego zwrotu wadium (art. 229 pkt 3 k.p.a.).
Podstawa prawna
•art. 97, 98 oraz 266 ustawy z 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1129; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1598)
•art. 229 pkt 3, art. 237 par. 1, art. 244 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 735; ost.zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1491)