Michaił Chodorkowski - rosyjski opozycjonista oraz założyciel Fundacji Open Russia - otrzymał w sobotę nagrodę „Rycerz Wolności”. Jest ona corocznie przyznawana przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego wybitnym postaciom, które przyczyniły się do promocji wartości demokratycznych.

Założona przez Chodorkowskiego Fundacja Open Russia - jak podkreślono - "działa na rzecz szerzenia demokracji, idei społeczeństwa obywatelskiego oraz rozwoju kultury i współpracy międzynarodowej w Rosji".

Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego przypomniała także, że Chodorkowski wielokrotnie krytykował politykę prezydenta Rosji Władimira Putina. W 2003 r. został oskarżony o nieprawidłowości przy prywatyzacji przedsiębiorstw i aresztowany, co powszechnie uważano za zemstę polityczną Kremla. Będąc w areszcie zrezygnował z funkcji szefa koncernu Jukos.

W maju 2005 r. moskiewski sąd skazał Chodorkowskiego na 9 lat pozbawienia wolności i odbycie kary w kolonii karnej. We wrześniu tego samego roku Sąd Miejski w Moskwie obniżył karę do 8 lat. Chodorkowskiego zesłano do uranowej kolonii w Krasnokamiensku. 20 grudnia 2013 r. został ułaskawiony przez prezydenta Rosji Władimira Putina i wypuszczony na wolność. Jeszcze tego samego dnia opuścił Rosję.

Prezes Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego Zbigniew Pisarski podziękował Chodorkowskiemu za "szerzenie europejskich wartości demokratycznych w jego kraju".

Podkreślił, że przyznana nagroda jest symbolem, który - jak mówił - "ma wspierać postaci, które mogą inspirować zarówno młodych Polaków, jak i wszystkich ludzi, którzy znali postać gen. Kazimierza Pułaskiego".

Zdaniem Pisarskiego Chodorkowski jest symbolem tego, że "są też tacy Rosjanie, którzy walczą o demokrację w swoim kraju" i walczą o "przybliżenie społeczeństwa rosyjskiego do wartości europejskich i wartości demokratycznych". "To jest walka trudna. Dowodem jest fakt, że pan Michaił Chodorkowski musiał spędzić 10 lat w rosyjskich łagrach" - zaznaczył Pisarski.

Również obecny na uroczystości Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar podkreślił, że Chodorkowski przeciwstawił się systemowi i walczył o prawa obywateli. "Uważam, że jest przykładem dla ludzi" - ocenił Bodnar.

Chodorkowski wyraził wdzięczność za przyznanie mu nagrody. "To jest pierwszy raz, kiedy jestem tak prezentowany, tak pięknymi słowami. Dziękuję za to bardzo" - powiedział.

Dodał, że "dzisiaj w świecie obserwujemy aktywny proces zmian", który jest m.in. związany z globalizacją. Według niego globalizacja "daje nam więcej wolności". Dzięki niej - jak wskazywał możemy m.in. podróżować i poznawać ludzi. "Mamy więcej możliwości do współpracy z innymi" - zaznaczył.

Wyróżnienie "Rycerz Wolności" dotychczas otrzymali m.in.: Toomas Hendrik Ilves, Carl Bildt, Radosław Sikorski, Michaił Saakaszwili, prof. Vaira Vike-Freiberga, dr Javier Solana, Valdas Adamkus, Aleksander Kwaśniewski, Lech Wałęsa, prof. Władysław Bartoszewski oraz prof. Norman Davies.

Uroczystość wręczenia nagrody "Rycerz Wolności" odbyła się w ramach inauguracji XIII edycji Akademii Młodych Dyplomatów. która jest flagowym programem Europejskiej Akademii Dyplomacji (EAD). Przygotowuje on do pracy w instytucjach europejskich i organizacjach międzynarodowych i służbie zagranicznej. Wśród wykładowców Akademii byli m.in. prof. Zbigniew Brzeziński, prof. Norman Davies oraz prof. Danuta Hubner. Dotychczas Akademię Młodych Dyplomatów ukończyło ponad 2 tys. absolwentów. Program EAD posiada akredytację Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego jest niezależnym think tankiem specjalizującym się w polityce zagranicznej i bezpieczeństwie międzynarodowym.