W czwartek sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny zajmie się prezydenckim projektem ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Na początku października sejmowa podkomisja zakończyła prace nad prezydenckim projektem ustawy ws. emerytur. Zarekomendowała poprawkę, które zakłada wprowadzenie niższego wieku emerytalnego od pierwszego października 2017 roku.

Sejmowa komisja polityki społecznej prezydenckim projektem miała się zająć 18 października, ale z powodu choroby szefa podkomisji, posła PiS Jana Mosińskiego odwołano posiedzenie.

Na stronie internetowej Sejmu poinformowano, że komisja będzie pracować nad projektem noweli ws. emerytur w czwartek od godziny 10.30. Potwierdził to w środowej rozmowie z PAP Mosiński. "Wciąż walczę z przeziębieniem. To już dwa tygodnie. Ale mój stan zdrowia pozwala na to, aby stawić się jutro na komisji" - powiedział.

Prezydencki projekt, zapowiadany w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, trafił do Sejmu pod koniec listopada, pierwsze czytanie odbyło się podczas posiedzenia Sejmu na początku grudnia. W połowie stycznia komisja polityki społecznej przeprowadziła wysłuchanie publiczne projektu.

Projekt zakłada przywrócenie niższego wieku przechodzenia na emeryturę. Podczas wysłuchania publicznego związki zawodowe opowiadały się za wprowadzeniem dodatkowego kryterium - stażu pracy - pozwalającego na przechodzenie na emeryturę.

Obecnie wiek emerytalny wynosi 67 lat niezależnie od płci - podnoszony jest stopniowo - kobiety osiągną go w 2040 r., a mężczyźni w 2020 r. (PAP)