W czwartek sąd wysłuchał opinii biegłych z zakresu psychologii i psychiatrii. Stwierdzili oni, że R. ma zaburzoną osobowość, ale w chwili zabójstwa był poczytalny. Obrona złożyła wniosek o powołanie kolejnych biegłych, aby wydaną przez nich opinię można było skonfrontować z tą przestawioną w czwartek. Sąd odrzucił jednak ten wniosek i odroczył wydanie wyroku do 13 października.

Do morderstwa doszło listopadzie 2014 r. w miejscowości Komorniki (Dolnośląskie), gdy dziewczyna wracała wieczorem pieszo do domu z zajęć pozalekcyjnych w szkole w Środzie Śląskiej. Po kilku tygodniach śledztwa policja zatrzymała podejrzanego 47-letniego Zbigniewa R., który przyznał się do zbrodni.

W lutym tego roku Sąd Okręgowy skazał R. na dożywotnie więzienie i zaznaczył, że o ewentualne warunkowe zwolnienie będzie mógł się ubiegać po odbyciu 35 lat kary. W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił brutalność zbrodni, ponieważ sprawca zadał swej ofierze przynajmniej 48 ciosów nożem. Część uzasadnienia utajniono, ponieważ na wniosek rodziny proces częściowo toczył się z wyłączeniem jawności.

Od tego wyroku odwołała się obrona, wnioskując o ponowne rozpatrzenie sprawy przez sąd pierwszej instancji. „Obrona jest zdania, że oskarżony jest chory psychicznie i w chwili czynu był niepoczytalny. To opinia lekarzy psychiatrów-seksuologów, która później została zanegowana przez opinię innych lekarzy” - powiedziała dziennikarzom obrońca, mecenas Małgorzata Niemiec-Zorko.

Z wyrokiem pierwszej instancji zgadza się zarówno prokuratura, jak i oskarżyciel posiłkowy w tym procesie. (PAP)