"Szczyt 16 września nie musi jeszcze przynieść wspólnego stanowiska całej Unii Europejskiej, ale już rodzi się wspólne stanowisko Grupy Wyszehradzkiej" - powiedział dziennikarzom minister pytany, czy V4 przedstawi wspólne propozycje na nieformalnym spotkaniu 27 unijnych przywódców w Bratysławie. Rozmowy bez Wielkiej Brytanii w słowackiej stolicy będą poświęcone przyszłości UE w związku z Brexitem.

"Uważamy, że rozmowy na temat Brexitu powinny obejmować trzy płaszczyzny: po pierwsze, odejście Wielkiej Brytanii z Unii, następnie powinniśmy dyskutować o nowej pozycji Wielkiej Brytanii wobec UE, ale wszyscy jesteśmy zgodni, że również powinna być trzecia płaszczyzna dyskusji w ramach UE - jak naprawić sytuację, która doprowadziła do tego, że druga gospodarka europejska, a piąta gospodarka świata Unię opuszcza" - zaznaczył Waszczykowski.

Jak mówił, należy zidentyfikować, jakie błędy zostały popełnione w Unii Europejskiej i jak to naprawić. "Grupa Wyszehradzka zgadza się, że następne konsultacje w najbliższych miesiącach powinny być poświęcone zidentyfikowaniu problemu i nowemu ułożeniu sobie relacji w ramach UE: między państwami członkowskimi, między państwami członkowskimi a Komisją (Europejską), między Komisją a Radą Europejską" - podkreślił szef dyplomacji.

Minister Waszczykowski w poniedziałek w Budapeszcie wziął udział w naradzie ambasadorów węgierskich razem z szefami dyplomacji Czech, Słowacji i Węgier. Odbył także z nimi rozmowy.

Do Budapesztu szef dyplomacji przybył w poniedziałek z Berlina, gdzie wraz ze swoimi odpowiednikami z Niemiec i Francji wziął udział w naradzie ambasadorów niemieckich. Jego dwudniowa wizyta w Niemczech wpisała się w 25. rocznicę ustanowienia Trójkąta Weimarskiego - formatu rozmów i współpracy pomiędzy Warszawą, Berlinem i Paryżem.

Na briefingu w Budapeszcie minister Waszczykowski podsumował dwudniową wizytę w Niemczech. Jak mówił, rozmowy były konstruktywne i rzeczowe. "Skupiliśmy się nie tylko na świętowaniu 25-lecia, ale ja wyszedłem z daleko idącymi propozycjami, jak uaktywnić Trójkąt, który w ostatnich latach był uśpiony" - podkreślił. Według niego należy uaktywnić rozmowy nie tylko na najwyższym szczeblu, lecz także na poziomie ministerialnym i eksperckim.

"To zostało przyjęte bardzo dobrze" - mówił. "Uzgodniliśmy, że będziemy podejmować jak często będzie to możliwe konsultacje przed Radami Europejskimi, Radami (UE) ds. zagranicznych, wprowadzać na unijne fora wspólne pomysły, wspólne opinie" - podkreślił Waszczykowski.

Przypomniał, że w listopadzie dojdzie do szczytu Trójkąta Weimarskiego we Francji.