W sobotę mija rok od złożenia przez Andrzeja Dudę przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. 6 sierpnia 2015 roku rozpoczął on pięcioletnią kadencję na stanowisku prezydenta RP.

Marszałek Senatu pytany na środowym briefingu prasowym o obietnice wyborcze prezydenta, podkreślił, że została zrealizowana większość z nich, m.in. ta dotycząca wprowadzenia programu Rodzina 500 plus.

"Program 500 plus wprowadziliśmy od 1 kwietnia tego roku, ale tak naprawdę efekty tego są widoczne, efekty związane z tym, że w naszej świadomości ta ustawa już funkcjonuje dużo wcześniej, właśnie od czasu, kiedy była mowa o tym w kampanii wyborczej. Mamy już w tej chwili więcej rodzących się dzieci, mamy już w tej chwili wyraźne ożywienie gospodarcze, spadek bezrobocia" - zauważył Karczewski.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że Andrzej Duda jest bardzo aktywnym prezydentem. "Odbył wiele wizyt zagranicznych, prowadzi bardzo aktywną politykę zagraniczną. Wpisał się bardzo dobrze i bardzo aktywnie w organizację szczytu NATO w Warszawie. To jest wielki sukces i pana prezydenta Andrzeja Dudy i rządu pani premier Beaty Szydło, dotyczący efektów tego szczytu NATO w Polsce. Ja oceniam bardzo dobrze ten rok, ten rok niezwykle aktywny" - podkreślił.

"Jeśli mógłbym powiedzieć w skrócie jest to wyraźne wyjście prezydenta spod żyrandola i bardzo aktywne spotkania z mieszkańcami, z Polakami. Jest to prezydentura odmienna, inna, zdecydowanie lepsza dla Polski i Polaków" - oświadczył Karczewski.