W czasie trwania Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w aglomeracji krakowskiej oraz na trasach do sąsiednich regionów Przewozy Regionalne łącznie uruchomią 1939 pociągów regionalnych. Znacznie więcej niż zazwyczaj pociągów będzie kursowało m.in. do: Trzebini, Oświęcimia, Katowic, Rybnika, Nowego Sącza, Krynicy-Zdroju, Tarnowa, Rzeszowa, Wadowic, Bielska-Białej i Zakopanego.

Spółka do obsługi transportowej ŚDM wykorzysta 150 składów elektrycznych oraz dodatkowe lokomotywy i wagony. Na zamówienie około 20 diecezji uruchomionych ma być r również 74 dodatkowych pociągów, które umożliwią pielgrzymom z wielu regionów kraju dojazd do Krakowa i wygodny powrót do domów. Skorzystają z nich osoby zgłoszone przez stronę kościelną.

Spółka przygotowała także specjalną ofertę biletów jedno-, trzy- i siedmiodniowych dla pielgrzymów podróżujących po aglomeracji krakowskiej i Małopolsce w czasie trwania ŚDM. Obszar, na którym obowiązywać będą bilety, został podzielony został na cztery strefy taryfowe.

Pierwsza strefa A - ograniczona jest stacjami: Kraków Batowice, Kraków Bieżanów, Wieliczka Rynek Kopalnia, Kraków Olszanica, Kraków Sidzina, Kraków Business Park; drugą strefę B - wyznaczają stacje: Kłaj, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Zator, Wadowice, Miechów, Trzebinia; trzecia strefa C - obejmuje stacje: Tarnów, Wałki, Jaworzno Szczakowa, Rabka-Zdrój, Sędziszów, Kęty, Oświęcim; czwarta strefa D - to stacje: Katowice, Zakopane, Krynica-Zdrój, Bielsko-Biała Główna.

Bilety można już kupować m.in. na stronie www.biletyregionalne.pl, w kasach biletowych i w biletomatach. Mają być także dostępne w aplikacji SkyCash, a w czasie trwania ŚDM będzie je można kupić u konduktorów w pociągach.

Przewozy Regionalne przeszkoliły w zakresie bezpieczeństwa także ponad 3 tys. pracowników; głównie maszynistów i kierowników pociągów.

W obsługę ŚDM w Krakowie włączy się także PKP Cargo. Największy w Polsce przewoźnik towarowy udostępni na okres ŚDM 7 swoich lokomotyw spółce PKP Intercity, a 2 lokomotywy PKP Cargo będą obsługiwać ruch pasażerski Przewozów Regionalnych. Oprócz tego spółka będzie osłaniać trasy kolejowe ŚDM na wypadek awarii. Sieć kolejowa będzie chroniona (na wypadek awarii) przez 20 dodatkowych lokomotyw spalinowych, jak również 7 elektrycznych.

W czasie trwania ŚDM wprowadzone będą także zmiany w kursowaniu pociągów na terenie aglomeracji krakowskiej. Pod koniec lipca część pociągów nie będzie zatrzymywać się na dotychczasowych stacjach, a organizacja ruchu na dworcu Kraków Główny zostanie zmieniona.

Kolejarze przygotowali specjalną stronę internetową z informacjami dotyczącymi przewozów kolejowych w czasie ŚDM – www.kolejsdm.pl.

Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą od 26 do 31 lipca w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki. Od 27 lipca będzie w nich uczestniczył papież Franciszek. Wcześniej, od 20 do 25 lipca, w ramach przygotowań do ŚDM, w całym kraju odbywać się będą Dni w Diecezjach.(PAP)