Prezydenci rozmawiali o bezpieczeństwie w regionie Kaukazu Południowego, w szczególności w Górskim Karabachu - poinformował prezydencki minister. Rozmowa dotyczyła też "projektów energetycznych i rozwoju współpracy energetycznej pomiędzy Unią Europejską a Azerbejdżanem i ewentualnego uruchomienia wspólnych projektów także z udziałem Polski".

Trzecią kwestią poruszona przez prezydentów Dudę i Alijewa była "współpraca NATO z krajami Kaukazu oraz zagadnienia dotyczące szerokorozumianego bezpieczeństwa na obszarze postradzieckim".

Prezydent Duda podczas warszawskiego szczytu Sojuszu odbędzie sześć spotkań bilateralnych. W piątek spotkał się już z prezydentem Stanów Zjednoczonych Barackiem Obamą oraz prezydentem Afganistanu Ashrafem Ghanim.

W sobotę zaplanowano spotkania polskiego prezydenta z prezydentem Łotwy Raimondsem Vējonisem, premierem Davidem Cameronem oraz prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

W kwietniu miała miejsce kolejna odsłona konfliktu o Górski Karabach. Doszło do starć, które toczyły się wzdłuż zaminowanego pasa ziemi oddzielającego od 1994 roku siły wspierane przez Armenię od oddziałów azerbejdżańskich. Zginęło ponad 60 osób. Cztery dni później ogłoszono rozejm wynegocjowany przy aktywnym udziale dyplomacji rosyjskiej.

Konflikt zbrojny o Górski Karabach - ormiańską enklawę na terytorium Azerbejdżanu - wybuchł w 1988 roku, u schyłku ZSRR. Starcia przerodziły się w wojnę między już niepodległymi Armenią a Azerbejdżanem. Pochłonęła ona 30 tys. ofiar. W 1994 roku podpisano zawieszenie broni. Nieuznawana przez świat, związana z Armenią enklawa formalnie wciąż pozostaje częścią Azerbejdżanu.(PAP)