statystyki

UE po Brexicie: Nasze atuty i blotki w europejskiej grze

autor: Grzegorz Osiecki29.06.2016, 07:33; Aktualizacja: 29.06.2016, 07:53
Donald Tusk

Donald Tusk mógłby być atutem rządu PiSźródło: PAP
autor zdjęcia: OLIVIER HOSLET

Polska, przystępując do rozgrywki o to, jak będzie wyglądała Unia po Brexicie, ma sporo mocnych kart. Pytanie, czy będzie umiała ich użyć. Referendum w Wielkiej Brytanii otworzyło drogę nie tylko do Brexitu, ale także – już po wyjściu Londynu – do zmiany architektury UE. Już widać, że równolegle do nacisków na Brytyjczyków, by jak najszybciej sobie poszli, toczy się walka o to, czy odpowiedzią ma być silniejsza integracja w UE, czy przeciwnie – wzmocnienie pozycji państw członkowskich.

W centrum tej politycznej zawieruchy mamy naszego polityka. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk albo osobiście, albo za pośrednictwem swojego szefa gabinetu Piotra Serafina jest w bieżącym kontakcie z szefami wszystkich państw UE lub ich doradcami. Przed każdym posiedzeniem Rady prowadzone są konsultacje, które mają pokazać, jakie stanowisko zajmują poszczególne państwa w danej sprawie, co ma ułatwić podejmowanie decyzji. Poza stolicami najważniejszych unijnych państw trudno o miejsce, z którego lepiej byłoby widać, w jakim kierunku może zmierzać UE.

– Donald Tusk jest w samym centrum podejmowania decyzji. Oznacza to dostęp do informacji i trzeba z niego korzystać – uważa Rafał Trzaskowski z PO.

Na razie nie widać, by PiS to robił. Przeciwnie – Tusk razem z szefami innych unijnych instytucji, czyli Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, znalazł się na celowniku PiS jako współodpowiedzialny za wynik ubiegłotygodniowego referendum. – Tusk stał się twarzą Brexitu, bo gdy było zawierane porozumienie z Cameronem, to widać było jego, a Juncker się schował – mówi Ryszard Czarnecki z PiS, wiceszef Parlamentu Europejskiego. Partia domaga się dymisji liderów unijnych instytucji, a Jarosław Kaczyński wprost powiedział, że Donald Tusk powinien zniknąć z unijnej polityki. Sam Tusk odciął się mu na Twitterze: „A JK wciąż śpiewa: pojawiasz się i znikasz, mam na twym punkcie bzika”.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

  • Kuba(2016-06-29 13:16) Zgłoś naruszenie 60

    Jak patrzę natą fasade to Mi się pluć chce. Cyniczny ******** który za POlityczne okradanie najbardziej i najdlużej spracowanych lub tych co mieli dziedziczone składki , powinien dostać w ten pysk i tyle.To on stojąc kiedyś przed kamerami TV oświadczył POdpuszczajęc większość społeczeństwa przeciwko mniejszości pracującej dotychczasowo w szkodliwych i niebezpiecznych warunkach pracy , że ludzie CI do ZUS-u nigdy nie płacili dodatkowych składek na swój przywilej emerytalny i należy Im go przez to odebrać po czym---uwaga rozpoczął wyprzedaż Ich zakładów pracy budowanych onegdaj z zysków osiąganych przez BUDŻET PAŃSTWA właśnie z pracy tych ludzi w miejsce odprowadzanych składek .Ten gorzelnik któremu jak zabrakło gorzały to , ćpał Maryśkę ,pracownik byłego Świetlika -ogłosił njako premier, ” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "... a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Kim jest ta Kopacz który popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż: " każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie