statystyki

Korzycki: Lider laburzystów żyje w XX wieku

autor: Radosław Korzycki28.06.2016, 08:00; Aktualizacja: 28.06.2016, 08:25
David Cameron

David Cameronźródło: PAP
autor zdjęcia: FACUNDO ARRIZABALAGA

David Cameron odchodzi, tymczasem ultralewicowy szef opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn okopał się w swojej twierdzy i ustąpić nie zamierza. W miniony weekend odparł wewnętrzną rewoltę w swoim stronnictwie i oddalił z gabinetu cieni dwunastu bardziej centrowych polityków, którzy chcieliby ją przesunąć na pozycję, jaką partia ta zajmowała za kierownictwa Tony’ego Blaira.

I kiedy wszyscy zastanawiają się, jak obejść druzgocący wynik referendum i naprawić sytuację, by Wielka Brytania się nie rozpadła, Corbyn zdaje się dość cynicznie traktować „wyrok demokracji” do rozgrywania swojej pozycji i z wigorem mówi o wychodzeniu z Unii Europejskiej. Corbyn oświadczył, że referendum w sprawie Brexitu było tak naprawdę plebiscytem nad „systemem politycznym, który ludzi zawiódł i doprowadził do groteskowego poziomu nierówności”. Wydaje się, że szef laburzystów nie zdaje sobie sprawy, w jakich czasach żyje, i nie przyjmuje do siebie, że wyjście ze struktur europejskich tylko te nierówności pogłębi.

Corbyn niby popierał pozostanie w Unii, ale nie zrobił nic, żeby namówić Brytyjczyków do głosowania za Bremainem. Więcej. Za każdym razem, kiedy mówił coś o referendum, skupiał się na wszystkich wadach brukselskiego systemu. Tymczasem kiedy cała brexitowa kampania prawicy z UKIP i frakcji Borisa Johnsona w stronnictwie torysów była osnuta na tezie, że w Brukseli panuje ordynarny socjalizm, a unijni urzędnicy czyhają na brytyjskie przyzwyczajenia i wolności obywatelskie, to antyunijna lewica grzmiała, że na zjednoczonym kontynencie panuje... dziki kapitalizm. A Corbyn nigdy od tego stanowiska się nie odciął. Niekryjący trockistowskich sympatii dziennik „Morning Star”, którego publicystą jest obecny szef laburzystów, pisał, że już od traktatów rzymskich EWG była forpocztą leseferyzmu. I że dziś Bruksela jest emanacją spisku banksterów i działa wyłącznie w ich interesie.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie