statystyki

Brexit nie stłumi dyskusji o wędrówce ludów

autor: Jakub Kapiszewski27.06.2016, 07:30; Aktualizacja: 27.06.2016, 08:14
Europa, flaga, Bruksela, parlament, UE

Jeśli wśród ekonomistów zacznie przeważać pogląd, że obecna stagnacja jest wyjątkowa, szef EBC może rozważyć druk pieniądza w celu bezpośredniego pokrycia potrzeb finansowych państw UEźródło: ShutterStock

Unia musi przełknąć gorzką pigułkę i skupić się na innych ważnych problemach. A tych nie brakuje. Np. jak zachęcić uchodźców, aby pozostali w swoich ojczyznach. Jak rozruszać gospodarkę i uciszyć populistów.

Palącym problemem, na którym będą się mogli skupić teraz unijni politycy, jest migracja. Zręby pomysłu, co dalej, już są. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans oraz szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini przedstawili niedawno pomysł stworzenia „drugiego planu Junckera”, czyli specjalnego funduszu mającego finansować projekty w krajach, z których pochodzą migranci przybywający do Europy.

W zamyśle fundusz ten ma realizować inwestycje, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego tych krajów, a w efekcie podniosą tam poziom życia na tyle, aby zniechęcić do poszukiwania szansy w Europie. Dodatkowo państwa porozumiały się w sprawie stworzenia nowej służby granicznej na bazie agencji Frontex, wyposażonej w siły szybkiego reagowania w sile 1,5 tys. funkcjonariuszy. Unia chce również wspólnie z ONZ doprowadzić do zmian w procedurach i prawie azylowym. Szczegóły tych wszystkich inicjatyw będą znane prawdopodobnie w tym roku.

Jeszcze bardziej fundamentalną kwestią jest rozruszanie gospodarki, co być może będzie wymagało radykalnych działań w kwestii wspólnej waluty. Na razie wydaje się, że arsenał środków w gestii Europejskiego Banku Centralnego się wyczerpał. Zresztą już jakiś czas temu szef EBC Mario Draghi sygnalizował, że nie jest w stanie w pojedynkę pomóc wzmożeniu gospodarczemu i potrzebuje wsparcia polityków. To wymagałoby mieszaniny działań deregulacyjnych i cięć w wydatkach, na co w obecnym klimacie politycznym prawdopodobnie zgody nie będzie.


Pozostało 45% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie