statystyki

Wędkarze nie zabraniają kąpieli ani ludziom, ani psom

autor: Małgorzata Raczkowska14.06.2016, 09:37; Aktualizacja: 14.06.2016, 09:51
Przepisy dotyczące kąpieli lub wprowadzania stref ciszy mogą wynikać z aktów prawa miejscowego.

Przepisy dotyczące kąpieli lub wprowadzania stref ciszy mogą wynikać z aktów prawa miejscowego.źródło: ShutterStock

Pani Barbara ma działkę na Pojezierzu Gostynińskim. W ostatni weekend wybrała się z psem na spacer nad Jezioro Ciechomickie. – To golden retriever, więc kocha wodę i jak zwykle korzystał z możliwości kąpieli. Nigdy nie było z tym problemów – wyjaśnia czytelniczka. – Tym razem jednak zaatakował mnie (słownie) mężczyzna, który twierdził, że jezioro należy do Polskiego Związku Wędkarskiego i psom się kąpać nie wolno. Pani Barbara dodaje, że w pobliżu jest ośrodek wypoczynkowy, przy którym zbudowano nawet specjalny, niższy pomost dla psów. Nie ma też żadnych tablic ani innych informacji, które mówiłyby o podobnym zakazie. Czy zatem mężczyzna miał prawo zwrócić jej uwagę? Czy na administrowanych przez związek wędkarski wodach istnieją podobne zakazy?

Uważam, że opisana sytuacja jest jakimś nieporozumieniem – twierdzi Marcin Mizieliński, rzecznik Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego. – Nie ma, i być nie może, żadnych uregulowań prawnych ze strony PZW zakazujących kąpieli psów (czy też ludzi) w śródlądowych wodach powierzchniowych objętych prawem powszechnego korzystania.

W tym przypadku jezioro Ciechomickie jest właśnie taką wodą. Polski Związek Wędkarski, a właściwie Okręg Polskiego Związku Wędkarskiego (samodzielny podmiot prawny działający w ramach stowarzyszenia, jakim jest PZW) użytkuje wody na zasadzie uzyskanego od Skarbu Państwa prawa do prowadzenia gospodarki rybackiej. Tylko w tym zakresie, tj. wprowadzania, jako użytkownik rybacki, regulacji dotyczących zasad uprawiania amatorskiego połowu ryb, PZW jest ustawowo uprawniony – tłumaczy Marcin Mizieliński.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie