statystyki

Błędy rewolucji kulturalnej: Zwodzony most do więzienia

autor: Tomasz Sajewicz30.05.2016, 07:11; Aktualizacja: 30.05.2016, 07:40
"Wystarczyłoby mi, gdyby Komunistyczna Partia Chin opublikowała samokrytykę."

"Wystarczyłoby mi, gdyby Komunistyczna Partia Chin opublikowała samokrytykę."źródło: ShutterStock

Chińska intelektualistka Zhang Yihe w rozmowie z DGP i radiową Jedynką wspomina rewolucję kulturalną z okazji 50. rocznicy jej rozpoczęcia.

Pani i pani rodzina byliście ofiarami rewolucji kulturalnej. Spędziła pani dziewięć lat w więzieniu. Co pani czuje, wiedząc, że nikt nie poniósł za to odpowiedzialności?

Odpowiedź na to pytanie powinna być racjonalna, ale proszę mi wybaczyć, że czuję emocje. Wiem, kto prześladował mnie i moich bliskich. Jednak w porównaniu z błędami rewolucji kulturalnej moją osobistą tragedię jestem w stanie wybaczyć. Wystarczyłoby mi, gdyby Komunistyczna Partia Chin opublikowała samokrytykę.

Czy pani ojciec, wpływowy polityk, przeczuwał katastrofę?

W 1965 r. ojciec powiedział mi, że wiele osób zostało poddanych krytyce jako zwolennicy kapitalizmu. Dodał, że atmosfera robi się coraz dziwniejsza, ale nie mamy dokąd uciec i trzeba to przeczekać. Nie spodziewał się, że rewolucja kulturalna rozpocznie się tak szybko. 1 czerwca 1966 r. „Renmin Ribao” wydrukował artykuł „Pozbyć się złych ludzi wszelkiej maści”. Znalazło się tam zdanie, którego nigdy nie zapomnę: „Musimy wystąpić przeciw profesorom, ekspertom, autorytetom pozostałym z dawnych czasów kapitalizmu, do momentu ich pełnej dyskredytacji”. Zdałam sobie sprawę, że to początek katastrofy. 8 czerwca na placu Tian’anmen pojawił się Mao Zedong. Na ręku miał czerwoną opaskę. Przemawiał do czerwonogwardzistów.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie