Cztery śmigłowce i 20 ciężarówek zniszczyła w ubiegłym tygodniu seria pożarów w bazie T4 - co pokazują zdjęcia z firmy wywiadowczej Stratfor.

Przyczyna pożarów nie została potwierdzona.

Prokremlowska strona internetowa twierdzi, że śmigłowce "były używanie zarówno przez rosyjskie, jak i syryjskie siły" - pisze BBC. Zaznacza, że Rosja nie skomentowała incydentu, lecz cytowane przez rosyjską opozycyjną stronę internetową syryjskie źródła podały, że "ogień w syryjskiej części bazy T4 rozprzestrzenił się na park samochodowy, a po eksplozji zbiornika z paliwem stanęły w ogniu znajdujące się w pobliżu cztery rosyjskie helikoptery".

BBC pisze, iż bez względu na to, co zniszczyło cztery śmigłowce bojowe Rosjan w ich bazie w środkowej Syrii, jest to najpoważniejsza strata Rosji w jej dotychczasowych działaniach przeciw IS.

Zniszczenie takiej ilości rosyjskiego ciężkiego sprzętu w bazie T4, położonej ok. 40 km od Palmiry, odzwierciedla zakres zaangażowania Rosji w Syrii - pisze BBC i przypomina, że Palmira leży daleko od wybrzeża i północno-zachodniej Syrii, gdzie rosyjskie siły powietrzne są najaktywniejsze.

Nie jest jasne, dlaczego IS nie przyznało się oficjalnie do ataku - pisze BBC.

W połowie maja Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zdementowało doniesienia, jakoby rosyjskie siły zbrojne budowały w Palmirze w środkowej Syrii swą nową bazę w strefie ochrony zabytków archeologicznych, zaliczonych przez UNESCO do światowego dziedzictwa kulturalnego. Rzecznik resortu gen. Igor Konaszenkow podkreślił, że w Palmirze znajduje się tylko tymczasowy obóz saperów, którzy zajmują się rozminowywaniem miasta.(PAP)

mmp/ ro/