W środę po godz. 11 Senat rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Zajmie się na nim m.in. zmianami dot. korzystania z prawa swobodnego przepływu pracowników wewnątrz UE oraz nowelizacją ustawy o IPN, która zakłada m.in., że prezesa tej instytucji będzie powoływał Sejm.

O rozszerzeniu porządku obrad izby o te punkty poinformowała na początku posiedzenia wicemarszałek Senatu Maria Koc (PiS). Przeciw rozszerzeniu porządku o nowelizacje ustawy o IPN wystąpił senator Jan Rulewski (PO), który mówił, że na tym posiedzeniu izba wyższa nie jest w stanie rozstrzygnąć ws. tej noweli. Mówił, że we wtorek w trybie nagłym odbyło się posiedzenie senackiej komisji, w trakcie jej prac dział legislacyjny złożył co najmniej 24 uwagi i propozycje zmian, również IPN zgłosił propozycje zmian. Mówił, że "w tych poprawkach jest zawarte twierdzenie, że ustawa jest dziurawa".

Jednak w głosowaniu senatorowie zdecydowali o wprowadzeniu punktu o IPN do porządku.

Zmiany w ustawie o promocji zatrudnienia zakładają ułatwienia w korzystaniu z prawa swobodnego przepływu pracowników. Nie zmieniają - nie ograniczają, ani nie rozszerzają - ich praw. Ustawę opracował resort rodziny, pracy i polityki społecznej i to ten resort będzie instytucją odpowiedzialną za promocję praw osób korzystających z tych przepisów.

Do tej pory przebywający w Polsce pracownicy z państw unijnych oraz członkowie ich rodzin otrzymywali z PIP porady prawne dotyczące prawa pracy i dostępu do zatrudnienia. Po zmianach będą mogli liczyć także na pomoc w takich kwestiach jak: dostęp do przywilejów socjalnych i podatkowych; członkostwo w związkach zawodowych; dostęp do zasobów mieszkaniowych; dostęp do kształcenia, nauki zawodu i szkolnictwa zawodowego dla dzieci; pomoc udzielana przez urzędy pracy.

W ustawie o promocji zatrudnienia dopisane zostały obowiązki dotyczące promowania, monitorowania i analizowania skali zjawiska swobodnego przepływu pracowników i ich równego traktowania. Resort rodziny i pracy będzie zlecał niezależne badania tego zjawiska i sprawdzać, czy w Polsce nie ma nieuzasadnionych ograniczeń, przeszkód lub dyskryminacji przy stosowaniu prawa do swobodnego przemieszczania się pracowników.

Nowelizacja ustawy o IPN przewiduje skrócenie kadencji obecnej Rady IPN i powołanie w jej miejsce Kolegium IPN. Dziewięciu członków Kolegium będzie powoływać Sejm, Senat i prezydent.

Według nowych przepisów prezesa IPN będzie powoływał Sejm, za zgodą Senatu, na wniosek Kolegium IPN, które będzie zgłaszać kandydata spoza swego grona. Kolegium wyłoni kandydata w drodze konkursu. Prezesem będzie mogła zostać osoba wyróżniająca się wysokimi walorami moralnymi i wiedzą przydatną w pracach Instytutu, ze stopniem naukowym co najmniej doktora. Kadencja dotychczasowego prezesa IPN wygaśnie z dniem wejście w życie nowelizacji, ale będzie on pełnił obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez następcę. Pierwszy konkurs ma być ogłoszony w ciągu 10 dni od dnia powołania Kolegium IPN na mocy nowych przepisów.

W porządku obrad jest też nowelizacja ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP. Zgodnie z nowelą służby będą miały więcej czasu na sprawdzanie cudzoziemców, w tym poszukujących ochrony międzynarodowej, którzy będą chcieli przekroczyć polską granicę.

Zmiany polegają m.in. na wydłużeniu terminu przewidzianego na przekazanie przez komendanta głównego policji, komendanta głównego Straży Granicznej lub szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego informacji Szefowi Urzędu do Spraw Cudzoziemców, czy wjazd cudzoziemca na terytorium Polski może stanowić zagrożenie "dla obronności lub bezpieczeństwa państwa lub ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego".

Kolejnym punktem obrad jest nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej; zmianę tę przygotował rząd. Nowela przewiduje obniżenie limitu transakcji gotówkowych z 15 tys. euro do 15 tys. zł.

Według ustawy firmy, które płatności powyżej 15 tys. zł będą dokonywać gotówką, a nie przelewem bankowym, nie będą mogły zaliczyć ich do kosztów uzyskania przychodu. Zmiany te, według rządu, mają na celu ograniczenie szarej strefy. Dotąd ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nakazywała dokonywanie płatności między przedsiębiorcami za pośrednictwem rachunku bankowego dopiero powyżej kwoty 15 tys. euro.

Senatorowie zajmą się też nowelą ustawy o publicznej służbie krwi. Głównym celem ustawy jest wdrożenie do polskiego prawa przepisów dyrektyw unijnych, które gwarantują bezpieczeństwo biorcom i dawcom krwi oraz wpływają na zachowanie odpowiednich standardów w krwiodawstwie i krwiolecznictwie.

Senat przeprowadzi także drugie czytanie projektu uchwały w sprawie 35. rocznicy rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność". (PAP)