statystyki

Koniec resortowej samowolki. Obywatel.pl poprawi działanie stron ministerstw

autor: Sylwia Czubkowska11.05.2016, 07:48; Aktualizacja: 11.05.2016, 08:13
konsument, umowa, komputer

Na ujednolicenie stron zarezerwowano 1,2 mln zł.źródło: ShutterStock

Porządek musi być. Obywatel.pl poprowadzi po ujednoliconych stronach internetowych ministerstw. Na trzech ogromnych wydrukach grupa dziennikarzy przykleja kolorowe karteczki oznaczając, co im się podoba, a co nie na stronach trzech resortów: sportu, rolnictwa i cyfryzacji. – Wielkie zdjęcie z konferencji o hokeju.

A potem ta sama informacja powtórzona jeszcze w dwóch innych miejscach na stronie. To aż takie ważne? – MGMiŻŚ – a co to w ogóle jest? Co to za skrót? – Gdzie jest BIP? Ktoś jest go w stanie znaleźć?

Wydruki zapełniają się kolejnymi wklejkami z krytycznymi uwagami. Tak wyglądała część fokusowego badania odbioru stron WWW ministerstw zorganizowanego przez Centralny Ośrodek Informatyki, czyli jednostkę podległą Ministerstwu Cyfryzacji. Takich spotkań z urzędnikami, dziennikarzami, przedstawicielami organizacji pozarządowych odbyło się w ostatnich tygodniach kilka. Wszystkie są elementem planu zastąpienia pojedynczych i do tego całkiem różnych stron ministerstw jednym, wspólnym modelem.

– Rozbudowujemy portal Obywatel.gov.pl, będący bramą do e-administracji i jedną z jego funkcjonalności ma być przekierowywanie do witryn poszczególnych resortów. Ale nie takich jak obecnie. Chcemy stworzyć jednolity, tak wizualnie, jak i funkcjonalnie, model wszystkich stron. Nie może być tak, że każda jest inna, inaczej skonstruowana nie tylko pod względem wyglądu, ale także tego, co oferuje obywatelom – tłumaczy Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w kancelarii premiera, koordynator projektu na ujednolicenie ministerialnych witryn. – Kończy się pierwsza faza projektu, czyli badanie tego, jakie zasoby mają poszczególne resorty. Pamiętajmy, że są takie, jak ministerstwa finansów, zdrowia czy rozwoju, które mają wręcz swoje portale – dodaje Szefernaker. Za cały proces odpowiada COI.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

  • No nareszcie ktoś wziął przykład :-)(2016-05-11 14:59) Zgłoś naruszenie 30

    A nawet więcej - Ministerstwo Finansów nie dosyć, że portal, to ujednoliciło w poprzednim roku strony internetowe około 420 urzędów i izb skarbowych. I chyba się nikt tym w prasie nie chwalił, a praca to była gigantyczna....

    Odpowiedz
  • Urzędnik(2016-05-11 14:55) Zgłoś naruszenie 10

    Mam nadzieję, że kolejny etap to ujednolicenie logotypów ministerstw i urzędów, wzorów pism, wizytówek etc. Teraz jest kompletny chaos, a niektóre loga przyprawiają grafików o mdłości.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie