statystyki

Koniec resortowej samowolki. Obywatel.pl poprawi działanie stron ministerstw

autor: Sylwia Czubkowska11.05.2016, 07:48; Aktualizacja: 11.05.2016, 08:13
konsument, umowa, komputer

Na ujednolicenie stron zarezerwowano 1,2 mln zł.źródło: ShutterStock

Porządek musi być. Obywatel.pl poprowadzi po ujednoliconych stronach internetowych ministerstw. Na trzech ogromnych wydrukach grupa dziennikarzy przykleja kolorowe karteczki oznaczając, co im się podoba, a co nie na stronach trzech resortów: sportu, rolnictwa i cyfryzacji. – Wielkie zdjęcie z konferencji o hokeju.

A potem ta sama informacja powtórzona jeszcze w dwóch innych miejscach na stronie. To aż takie ważne? – MGMiŻŚ – a co to w ogóle jest? Co to za skrót? – Gdzie jest BIP? Ktoś jest go w stanie znaleźć?

Wydruki zapełniają się kolejnymi wklejkami z krytycznymi uwagami. Tak wyglądała część fokusowego badania odbioru stron WWW ministerstw zorganizowanego przez Centralny Ośrodek Informatyki, czyli jednostkę podległą Ministerstwu Cyfryzacji. Takich spotkań z urzędnikami, dziennikarzami, przedstawicielami organizacji pozarządowych odbyło się w ostatnich tygodniach kilka. Wszystkie są elementem planu zastąpienia pojedynczych i do tego całkiem różnych stron ministerstw jednym, wspólnym modelem.

– Rozbudowujemy portal Obywatel.gov.pl, będący bramą do e-administracji i jedną z jego funkcjonalności ma być przekierowywanie do witryn poszczególnych resortów. Ale nie takich jak obecnie. Chcemy stworzyć jednolity, tak wizualnie, jak i funkcjonalnie, model wszystkich stron. Nie może być tak, że każda jest inna, inaczej skonstruowana nie tylko pod względem wyglądu, ale także tego, co oferuje obywatelom – tłumaczy Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w kancelarii premiera, koordynator projektu na ujednolicenie ministerialnych witryn. – Kończy się pierwsza faza projektu, czyli badanie tego, jakie zasoby mają poszczególne resorty. Pamiętajmy, że są takie, jak ministerstwa finansów, zdrowia czy rozwoju, które mają wręcz swoje portale – dodaje Szefernaker. Za cały proces odpowiada COI.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

  • No nareszcie ktoś wziął przykład :-)(2016-05-11 14:59) Zgłoś naruszenie 30

    A nawet więcej - Ministerstwo Finansów nie dosyć, że portal, to ujednoliciło w poprzednim roku strony internetowe około 420 urzędów i izb skarbowych. I chyba się nikt tym w prasie nie chwalił, a praca to była gigantyczna....

    Odpowiedz
  • Urzędnik(2016-05-11 14:55) Zgłoś naruszenie 10

    Mam nadzieję, że kolejny etap to ujednolicenie logotypów ministerstw i urzędów, wzorów pism, wizytówek etc. Teraz jest kompletny chaos, a niektóre loga przyprawiają grafików o mdłości.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie