statystyki

Sadiq Khan nie jest pierwszy. Muzułmanie od lat rządzą europejskimi miastami

autor: Bartłomiej Niedziński10.05.2016, 08:00; Aktualizacja: 10.05.2016, 08:31
Sadiq Khan Londyn

Khan: Nie przypuszczałem, że zostanę burmistrzem Londynuźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: ANDY RAIN

Muzułmanin od ponad siedmiu lat jest burmistrzem Rotterdamu, a w niektórych londyńskich dzielnicach takie przypadki miały miejsce już w latach 80.

Sadiq Khan, który w sobotę został zaprzysiężony na stanowisko burmistrza Londynu, nie jest pierwszym muzułmaninem pełniącym tę funkcję w dużym europejskim mieście. Jego historia jest ciekawa, bo biorąc pod uwagę jego pochodzenie, kariera, którą zrobił, zasługuje na uznanie. Urodził się w dzielnicy Tooting w południowym Londynie w rodzinie imigrantów z Pakistanu. Jego ojciec był kierowcą autobusu, matka – szwaczką.

Skończył prawo na nieistniejącym już University of North London, jako prawnik zajmował się kwestiami praw człowieka, dyskryminacji i przypadkami nadużywania uprawnień przez policję. Od 2005 r. zasiadał w Izbie Gmin, w gabinecie Gordona Browna był wiceministrem ds. społeczności lokalnych, a później wiceministrem transportu. W Partii Pracy należy do bardziej umiarkowanego skrzydła niż jej obecny lider Jeremy Corbyn. – Niektórzy z was mogą tego nie wiedzieć, ale wychowywałem się zaledwie kilka mil stąd, w domu komunalnym. Nigdy nie przypuszczałem, że będę mógł stać tutaj jako burmistrz Londynu. Główną ambicją, która będzie przyświecać moim rządom, jest zapewnienie, by wszyscy londyńczycy mieli takie same możliwości, jakie nasze miasto dało mi – mówił Khan podczas zaprzysiężenia.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie