Muzułmanin od ponad siedmiu lat jest burmistrzem Rotterdamu, a w niektórych londyńskich dzielnicach takie przypadki miały miejsce już w latach 80.
Sadiq Khan, który w sobotę został zaprzysiężony na stanowisko burmistrza Londynu, nie jest pierwszym muzułmaninem pełniącym tę funkcję w dużym europejskim mieście. Jego historia jest ciekawa, bo biorąc pod uwagę jego pochodzenie, kariera, którą zrobił, zasługuje na uznanie. Urodził się w dzielnicy Tooting w południowym Londynie w rodzinie imigrantów z Pakistanu. Jego ojciec był kierowcą autobusu, matka – szwaczką.
Skończył prawo na nieistniejącym już University of North London, jako prawnik zajmował się kwestiami praw człowieka, dyskryminacji i przypadkami nadużywania uprawnień przez policję. Od 2005 r. zasiadał w Izbie Gmin, w gabinecie Gordona Browna był wiceministrem ds. społeczności lokalnych, a później wiceministrem transportu. W Partii Pracy należy do bardziej umiarkowanego skrzydła niż jej obecny lider Jeremy Corbyn. – Niektórzy z was mogą tego nie wiedzieć, ale wychowywałem się zaledwie kilka mil stąd, w domu komunalnym. Nigdy nie przypuszczałem, że będę mógł stać tutaj jako burmistrz Londynu. Główną ambicją, która będzie przyświecać moim rządom, jest zapewnienie, by wszyscy londyńczycy mieli takie same możliwości, jakie nasze miasto dało mi – mówił Khan podczas zaprzysiężenia.
Khan jest pierwszym muzułmańskim burmistrzem Londynu, ale zarazem zaledwie trzecim w historii, bo to stanowisko ustanowiono dopiero w 2000 r. W przeszłości były już przypadki, gdy muzułmanie pełnili funkcje burmistrzów poszczególnych dzielnic i nie jest to kwestia ostatnich kilku lat. Pierwszym był Karamat Hussain, który w latach 1981–1982 był burmistrzem Brent w północno-zachodnim Londynie. W XXI w. muzułmanie kierowali także dzielnicami Hackney, Islington, Sutton i Tower Hamlets. Choć nie zawsze z sukcesami – w zeszłym roku burmistrz tej ostatniej dzielnicy, pochodzący z Bangladeszu Lutfur Rahman został usunięty ze stanowiska, gdy okazało się, że kupował sobie poparcie w wyborach publicznymi pieniędzmi. Inny Pakistańczyk z pochodzenia, Mohammed Ajeeb był w latach 1984–1985 lordem majorem Bradford w środkowej Anglii, choć jest to stanowisko ceremonialne i nie łączy się z realną władzą.
Najbardziej znanym muzułmańskim burmistrzem w Europie był jak dotychczas Ahmed Aboutaleb, który od 2009 r. rządzi w Rotterdamie. Mający marokańskie korzenie Aboutaleb zasłynął m.in. ostrymi wypowiedziami skierowanymi do tych współwyznawców, którzy nie chcą się integrować i uznać holenderskich wartości. Używając nieparlamentarnych słów, powiedział, że jak im się nie podoba, mogą się wynosić. Z kolei pochodząca z Algierii Faouzia Hariche w 2006 r. przez pewien czas pełniła obowiązki burmistrza Brukseli, ale tylko w zastępstwie chorego przełożonego.