Pawelczyk: Lot na Marsa zobaczymy za życia

autor: Agata Kasprolewicz09.05.2016, 07:33; Aktualizacja: 09.05.2016, 07:49
JAMES PAWELCZYK

JAMES PAWELCZYK - AMERYKAŃSKI ASTRONAUTA POLSKIEGO POCHODZENIA FOT. IWONA BURDZANOWSKAźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: IWONA BURDZANOWSKA

Profesor James Pawelczyk był pierwszym Amerykaninem z polskimi korzeniami, który poleciał w kosmos. Był rok 1998, a Pawelczyk prowadził eksperymenty dotyczące zmian w rozwoju układu nerwowego, równowagi, regulacji snu i ruchu.

Czy jako chłopiec marzył pan, że zostanie człowiekiem, który poleci w kosmos?

Odkąd sięgam pamięcią, zawsze marzyłem, by zostać astronautą. Zresztą dorastałem w czasie, kiedy każde amerykańskie dziecko marzyło, by polecieć w kosmos.

Wziął pan także ze sobą polską flagę. Dlaczego?

Dziadkowie ze strony mamy i taty byli Polakami. Kiedy byłem mały, poprosiłem babcię, żeby nauczyła mnie mówić po polsku. Nie zgodziła się. Zapytałem ją czemu, a ona na to krótko i kategorycznie, że teraz jesteśmy Amerykanami. Takie były czasy i wiele osób z jej pokolenia, dla których Ameryka była ziemią obiecaną, myślało podobnie. W domu mówiliśmy tylko po angielsku, ale polskość zawsze była obecna. Na Boże Narodzenie łamaliśmy się opłatkiem. Przed wylotem w kosmos cała nasza załoga musiała przejść kilkudniową kwarantannę. Tak się złożyło, że była Wielkanoc. Ugotowałem dla wszystkich żurek. Biała kiełbasa jechała specjalnie do Houston z mojego rodzinnego Buffalo.

Jaka była pana pierwsza myśl, kiedy pan się dowiedział, że leci w kosmos?

Pozwoli pani, że opowiem, jak zareagowała moja mama. Miała wtedy 70 lat i mnóstwo czasu spędzała, grając w brydża ze znajomymi. Podczas rozgrywek przechwalali się swoimi dziećmi, co mamę nieco irytowało. Kiedy dowiedziałem się, że lecę w kosmos, zażartowałem, że tym razem naprawdę będzie miała się czym pochwalić. Ona jednak nie powiedziała swoim brydżowym znajomym, że jej syn został kosmonautą. „Jestem z ciebie zbyt dumna, żeby się tym chwalić” – zwierzyła mi się. To była najpiękniejsza reakcja na wiadomość, że lecę w kosmos.

A strach?


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie