Kontrakty na Euro Stoxx 50 w górę o 0,262 proc., FTSE 100 futures zwyżkują o 0,258 proc., CAC 40 futures rosną o 0,212 proc., a na DAX - zwyżkują o 0,111 proc.

W tym tygodniu odbywają się posiedzenia dwóch ważnych banków centralnych: Fed i Banku Japonii. Analitycy oceniają, że dalszego łagodzenia polityki monetarnej można spodziewać się w czwartek w Japonii, a Fed prawdopodobnie nie zmieni nic w swojej polityce monetarnej w środę.

Traderzy oceniają szanse na podwyżkę stóp procentowych w USA na następnym posiedzeniu, w czerwcu, na 20 procent.

Tymczasem we wtorek inwestorzy poznają wiele danych makro z USA. O 14.30 zostanie podana informacja o zamówieniach na dobra trwałe w marcu, a o 15.00 wskaźnik cen z rynku nieruchomości wyliczany przez S&P/Case-Shiller - za luty.

O 15.45 Markit poda wskaźnik PMI w amerykańskich usługach w kwietniu, a po 16.00 wskaźnik zaufania konsumentów w kwietniu.

We wtorek znów drożeje ropa naftowa.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powracają do wzrostów po spadku w poniedziałek o 2,5 proc. Na rynku pojawią się dane o zapasach surowca w USA.

Baryłka ropy West Texas Intermediate na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 43,16 USD, po zwyżce o 52 centy, czyli 1,2 proc.

Brent na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 50 centów, czyli 1,1 proc., i jest wyceniana po 44,98 USD za baryłkę.

Po południu wyliczenia dotyczące zapasów ropy w USA w ub. tygodniu poda niezależny Amerykański Instytut Paliw (API), a w środę zrobi to już oficjalnie Departament Energii USA (DoE).

Analitycy oceniają, że w ubiegłym tygodniu zapasy ropy w USA wzrosły o 1,5 mln baryłek.(PAP)