W środę odbyło się zgromadzenie ogólne sędziów Trybunału Konstytucyjnego - doroczne spotkanie w celu przedstawienia najważniejszych problemów wynikających z orzecznictwa Trybunału w minionym roku.

Stefaniak powiedział w środę, że "Trybunał przeszkadza PiS-owi", a nieobecność prezydenta i wysokich przedstawicieli rządu na zgromadzeniu sędziów TK, to "kolejny przejaw PiS-owskiej buty, której Polacy doświadczają często na różnych polach".

"Z jednej strony widać lekceważenie tej instytucji, a z drugiej strony zaostrzanie sporu z opozycją wynika z chęci prowadzenia walk politycznej. PiS nie ma ochoty rozwiązać sprawy Trybunału, bo lekceważy chociażby projekt ustawy konsensualnej zaproponowanej przez PSL" - powiedział rzecznik Stronnictwa.

Projekt tzw. ustawy konsensualnej, który w kwietniu przedstawili ludowcy, zakłada m.in. "opcję zerową", czyli przejście w stan spoczynku sześciu sędziów TK, trzech wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu i trzech w obecnej, a także wybór nowych sędziów większością 2/3 głosów.

"Gdyby PiS zależało na zakończeniu tego sporu potraktowaliby taką propozycję z uwagą. Nie jest zaskakujące, że Polacy coraz częściej są traktowani przez PiS ze swoistą butą. Sytuacja się nie zmieni dopóki PiS nie straci władzy" - dodał Stefaniak.

Podczas zgromadzenia ogólnego sędziów TK, informację o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału w 2015 r. przedstawił prezes TK Andrzej Rzepliński. Zapewniał on m.in., że Trybunał będzie pełnił swe funkcje i będzie orzekać "niezależnie od tego, jak bardzo będą złożone okoliczności instytucjonalne, prawne i polityczne".