statystyki

Wkurzone wykształciuchy

autor: Andrzej Krajewski17.04.2016, 17:00
Polska, Polacy, flagi

Dziś opozycja skupiona pod sztandarami KOD-u stawia czoło władzy, sięgając po metody, jakimi walczono 40 lat temu z komunąźródło: ShutterStock

Gdyby zmartwychwstał, Edward Gierek doświadczyłby déja vu. Walka z reżimem trwa, twórcy piszą listy otwarte, a z Zachodu płyną upomnienia. Tylko Antoni Macierewicz jest nie po tej samej stronie barykady.

Słabość Jarosława Kaczyńskiego do intelektualistów jest powszechnie znana. Prezes Prawa i Sprawiedliwości uwielbia rozmowy z profesorami oraz polską kulturę. Potrafi też zaskakiwać jej znajomością. Dość przypomnieć, jak podczas przemówienia na konwencji PiS w czerwcu 2007 r. zaszokował dziennikarzy stwierdzeniem, że „inni szatani są tam czynni”. Wywołując prawdziwe fajerwerki kpin i komentarzy o postępującym dewoceniu ówczesnego szefa rządu. Natomiast wielu inteligentów uznało, że Kaczyński znów ich przezywa, po czym się obraziło. Ten zaś z lubością wypunktował ignorancję hejterów, niemających bladego pojęcia, że cytował słynną pieśń Kornela Ujejskiego „Z dymem pożarów”. Notabene jej melodia, nadawana regularnie przez BBC, towarzyszyła wiadomościom z Powstania Warszawskiego. Acz i treść wiele mówiła o intencji prezesa. „O, Panie! Panie! Ze zgrozą świata! / Okropne dzieje przyniósł nam czas; / Syn zabił ojca, brat zabił brata, / Mnóstwo Kainów jest pośród nas. / Ależ o Panie! Oni niewinni, / Choć naszą przyszłość cofnęli wstecz, / Inni szatani byli tam czynni, / O, karaj rękę, nie ślepy miecz!” – pisał Ujejski, myśląc o bratobójczej rzezi Polaków podczas rabacji galicyjskiej. Kaczyński zaś sięgnął po jego twórczość w momencie narastających protestów społecznych, wspieranych przez opozycję i nieodmiennie wrogą mu inteligencję.

Choć stopień podekscytowania był wówczas ledwie letni w porównaniu z tym, co ma miejsce obecnie. Dziś opozycja skupiona pod sztandarami KOD-u stawia czoło władzy, sięgając po metody, jakimi walczono 40 lat temu z komuną. Acz dodatkowego smaczku sprawie dodaje to, że stopień wzajemnej nienawiści wydaje się większy i darzą się nią dawni koledzy. Zaczynający swoje kariery polityczne w zupełnie innym komitecie, mającym bronić robotników, a nie demokracji. I nikt nie potrafi na pewno udowodnić, którzy szatani ponoszą za to największą odpowiedzialność.

Profity zamiast wolności

„Obiecywano nam na początku złote góry, a proszę, piszcie – atakujcie, bez pardonu, śmiało, teraz powiedziano: dobrze, dobrze, wystarczy, spełniliście swoje zadanie, nawet historyczne, możecie zabrać się do reportaży, słuchowisk radiowych, byle z dala od spraw najważniejszych” – próbował w 1975 r. skarżyć się na kartach powieści „Kilka chwil” Julian Kornhauser. Tylko próbował, bo natychmiast interweniowała cenzura, wycinając zbyt nieprawomyślne żale. Podobnie jak w przypadku napisanej rok wcześniej, wspólnie z Adamem Zagajewskim książki „Świat nieprzedstawiony”. Dobrze zapowiadający się młody prozaik i poeta na własnej skórze przekonywał się, że władza nie jest zbyt otwarta na dialog o sprawach ważnych. Mógł więc zająć się swoją trzyletnią córeczką Agatą lub jeszcze mocniej wyrazić sprzeciw, otwarcie narażając się władzy. Przed takim dylematem stawało wówczas wielu ludzi kultury, naukowców, intelektualistów.


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (22)

  • Przestańcie już skomleć towarzysze intelektualiści(2016-04-17 18:21) Zgłoś naruszenie 10736

    "...Walka z reżimem trwa, twórcy piszą listy otwarte, a z Zachodu płyną upomnienia..". Tabloidom się nudzi jak się nic nie dzieje więc trzeba im przypominać. W czerwcu 2015r, Intelektualista Rzepliński wraz z innymi intelektualistami z PO złamali polską Konstytucję pisząc pod siebie Ustawkę o TK. Ośmieszajcie się dalej szalone media i kolaborujcie jak KOD i PO. Tacy z was intelektualiści jak jak z KOD-u patrioci.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • KRETYŃSTWO MA SWOJE GRANICE(2016-04-17 18:28) Zgłoś naruszenie 10141

    kogoś totalnie porąbało. KOD-rzy maja średnia wieku 70+. Kiedy to oni niby walczyli z komuną? Będąc w PZPR?

    Odpowiedz
  • Arek(2016-04-17 22:46) Zgłoś naruszenie 8916

    Ci KOD owcy chcą by Polacy byli niewolnikami we własnym kraju.Dobra praca i edukacja tylko dla wybranych ,szpitale i dobre szkoły dla tych co mają pieniądze,a reszta niech tyra na śmieciówkach albo wyjedzie na zachód na zmywak albo wycierać **** starym Niemkom .Ciekawe czy ten sławetny Trybunał kiedykolwiek stanął w obronie zwykłych ludzi?Wtedy kiedy potwierdział zagrabienie kasy z OFE?Druga sprawa.Za granicę trafia aż 5 proc. polskiego PKB, czyli ok. 90 mld zł rocznie. Najwięcej kradną zagraniczne korporacje i niemieckie firmy.Jeśli przyjmiemy, że ok. 65 proc. eksportu-importu Polski jest wytwarzane przez firmy z kapitałem zagranicznym, z czego ok. 50 proc. to firmy niemieckie, można oszacować, że Niemcy nielegalnie wyprowadzają z Polski ok. 30 mld zł rocznie.Generalnie Polska znajduje się na 20 miejscu krajów z listy najbardziej nielegalnie wyzyskiwanych na świecie przez zagraniczne koncerny. I jesteśmy jedynym takim krajem z Unii Europejskiej.To jest prawdziwy powód demonstracji KODu

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • zażarta komuna odepchnięta od koryta-kwiczy???????(2016-04-17 21:49) Zgłoś naruszenie 8232

    nikt was niesłyszy i niechce słyszeć szarlatanów POsługujacych się prawami ludu w zamian hasła ,,,aby dobrze nam się żyło,walniemy każdego w ryło,,,,.

    Odpowiedz
  • ?(2016-04-17 19:14) Zgłoś naruszenie 7827

    Dziwna logika, czyli komuchy z KOD-u walczą, jak komuną?

    Odpowiedz
  • tylko ... powtarza te same błędy(2016-04-18 05:17) Zgłoś naruszenie 6812

    Pamiętamy kiedyś był KOR (komitet obrony robotników) - który tak bronił robotników, ze ci z przewodniej siły narodu, "awansowali" na zbędą grupę społeczną, która zmuszona została do pracy za najniższe stawki albo po prostu wyrzucona z pracy, kiedy już KORowcy byli u władzy. Obawiam się, że historia z KOD byłaby taka sama.

    Odpowiedz
  • feellikeanewday(2016-04-18 06:33) Zgłoś naruszenie 6818

    Jakże skuteczna propaganda, socjotechnika to potężna siła, zwłaszcza dla mas. A tymczasem inteligentni ludzie kibicują demokratycznie wybranemu rządowi, teraz ma on swoją szansę. pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • xyz(2016-04-17 20:57) Zgłoś naruszenie 5575

    Prezes Kaczyński nienawidzi przeciwników politycznych i z rozmysłem dzieli społeczeństwo polskie! Nieszczęśliwy po śmierci brata chce chyba zniszczyć Polskę, bo na cały świat nie ma wpływu!Doprowadzi w końcu do nieszczęścia. Wtedy będzie cytował:"syna zabił ojca, a brat brata"...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Polibiusz(2016-04-18 09:41) Zgłoś naruszenie 541

    Trudno autora chwalić za przenikliwość, jeżeli ostatnie pół wieku w Polsce usiłuje opisywać za pomocą dychotomii reżim-liberalizm (tu jako synonim "wolności"). To typowe dla wierzących w reżim przed 89 r. (i ich mentalnych wychowanków), dla których konsekwencją utraty wiary w przewodnią siłę narodu (tj. PZPR) stał się nihilistyczny liberalizm.

    Odpowiedz
  • POLSKO ... w czym, żeś TY ... i komu zawiniła ?(2016-04-17 20:55) Zgłoś naruszenie 5077

    PIS to gorzej ... niż PZPR, ... to przecież neo-BOLSZEWICY ... w myślach , mowie i CZYNACH

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • GARFIELD(2016-04-19 07:19) Zgłoś naruszenie 4211

    KOD TO ZDRAJCY A NIE OBRONCY DEMOKRACJI

    Odpowiedz
  • Rychu(2016-04-18 08:09) Zgłoś naruszenie 3342

    Poczekajcie jeszcze trochę, a pójdziemy z torbami ! Przez niewiele ponad dwa miesiące Ministerstwo Finansów sprzedało papiery dłużne za 28 mld 517 mln złotych”. PiS poszedł na łatwiznę i zaczyna potwornie zadłużać państwo. W ciągu dwóch miesięcy sprzedał obligacje za blisko 30 mld złotych. Jeżeli w takim tempie będzie nas zadłużał, to do końca roku powiększymy dług o 140-150 mld złotych, a w całym roku o 170-180 mld złotych, czyli o ponad 40 mld dolarów! PiS ciągnie nas w przepaść lub całkowity kolonializm To musi doprowadzić do katastrofy, to zatrzyma głębsze plany PiS, jeżeli takie mają w zanadrzu. Wystarczy, że korporacje finansowe zagrożą rządowi niewykupieniem obligacji skarbowych.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Rozwiązać.(2016-04-19 11:49) Zgłoś naruszenie 278

    Szanowni Państwo.Trybunał AntyKonstytucyjny. Żyję już w tym PoOlskim kraju tak dlugo ,że zrozumiałem iż TK nie orzeka tak naprawdę o niezgodności z konstytucją lecz faktycznie zatwierdza niezgodne z Konstytucją RP złodziejskie czyny POszczególnych ekip rządowych. Przykładem niech będzie wstecznie wprowadzona zmiana Ustawy o Emeryturach POdmostowych okradająca tysiące zatrudnianych w tych warunkach z wcześniejszego wieku emerytalnego nawet gdy mieli już 15 lat pracy w tych warunkach ,czy Ustawa o zmianie wieku emerytalnego gdy sam jej główny naćpany promotor Tusk w przypływie szczerości powiedział: publicznie oświadczając" Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "--a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. Tak stworzył dla Polaków w POlsce nie licząc się ze społeczeństwem, Narodowy POlski obóz pracy. Wszystko to klepnęli wykształciuchy z TK ,że to nie wyzysk zakazany Konstytucją RP i w ten sposób udowodnili że jest to Trybunał Antykonstytucyjnie nie spełniający swojej roli. Dlatego to gremium wzajemnej adoracji należy najszybciej rozwiązać.

    Odpowiedz
  • Panie Krajewski !!!(2016-04-19 12:13) Zgłoś naruszenie 223

    Co pan ćpasz?

    Odpowiedz