statystyki

Islandia: Tajne konto premiera może drogo kosztować ofiarę kryzysu

autor: Bartłomiej Niedziński07.04.2016, 07:52; Aktualizacja: 07.04.2016, 10:55
Islandia: Protest przeciwko premierowi w związku z aferą Panama Papers

Islandia: Protest przeciwko premierowi w związku z aferą Panama Papersźródło: PAP
autor zdjęcia: BIRGIR POR HARDARSON

Reykjavik ledwo odbudował nadszarpnięty wizerunek. Wskutek afery Panama Papers znów leży on w gruzach. Premier kraju Sigmundur (większość Islandczyków nie ma nazwisk, a zamiast nich posługuje się imionami i imionami odojcowskimi) jest pierwszą ofiarą skandalu, który wybuchł po tym, jak światowe media ujawniły w niedzielę dane o tysiącach osób unikających płacenia podatków dzięki fikcyjnym firmom stworzonym w rajach podatkowych. Jak się okazało, islandzki premier wraz z żoną miał firmę na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, na której koncie było kilka milionów dolarów.

We wtorek podał się do dymisji – w dużej mierze na skutek protestów, w których uczestniczyło 22 tys. osób, czyli 7 proc. populacji kraju – i choć później wyjaśniał, że nie jest to dymisja, lecz czasowe przekazanie władzy, jego los wydaje się przesądzony.

Afera na pewno zaszkodzi odbudowywanemu z trudem wizerunkowi tego kraju, a być może odbije się także na jego gospodarce. W każdym razie będzie miała bardzo poważne reperkusje, nie tylko z tego powodu, że w ujawnionych do tej pory dokumentach znajdują się nazwiska jeszcze dwóch członków rządu.

Islandia była pierwszą ofiarą globalnego kryzysu w Europie – we wrześniu 2008 r. faktycznie zbankrutowała, gdy cały tamtejszy system bankowy, zresztą bardzo rozrośnięty w stosunku do PKB, stracił płynność finansową. Islandia, w odróżnieniu od innych państw, które ratowały banki z budżetu, pozwoliła im upaść.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie