"Już od pierwszej edycji Magis współistnieje ze Światowymi Dniami Młodzieży, które są spotkaniem młodych ludzi z całego świata. (...). Tym samym zgromadzenie to staje się potężnym doświadczeniem Kościoła" - powiedział o. Los.

"Magis ma swoją historię od 1997 r. Jezuici zawsze proponowali jakiś program przygotowujący swoją młodzież do ŚDM. Pierwsza edycja była w Niemczech, następna w Australii, kolejne w Hiszpanii, Brazylii, i teraz czas na Polskę" - mówił o. Los, podkreślając, że w latach między spotkaniami młodych z papieżem (ŚDM odbywają się co dwa-trzy lata) organizowane są "mniejsze" edycje Magis.

Jak tłumaczył, na spotkanie młodych z papieżem do Krakowa przyjedzie także młodzież jezuicka, czyli młodzież, która jest pod opieką jezuitów pracujących w różnych miejscach świata w szkołach czy parafiach. "Spodziewamy się ok. 2 tys. młodych ludzi, którzy przyjadą na ŚDM i na program Magis 2016" - mówił o. Los.

"Duża delegacja przyjedzie z Europy, ponieważ Europa jest łatwo osiągalna. Spore delegacje przyjadą m.in. z Ameryki Północnej i Południowej, z Azji, Afryki i Australii" - wymieniał.

O. Los podkreślił, że program Magis jest świetną okazją, by młodzież z całego świata, której bliska jest duchowość ignacjańska, mogła się spotkać. "Spotkać, by z jednej strony doświadczyć różnego rodzaju przeżywania młodości, ale - co jest dla nas też bardzo istotne - aby ci młodzi ludzie doświadczyli też żywego Kościoła powszechnego. Przeżywanie młodości, przeżywanie Pana Boga i przeżywanie różnych wspólnych zmagań łączy tę młodzież" - powiedział.

Tegoroczny program Magis zacznie się 15 lipca i potrwa do dnia poprzedzającego główne uroczystości ŚDM w Krakowie. Rozpocznie się w Łodzi, a zakończy w Częstochowie; następnie cała społeczność Magis pojedzie do Krakowa na ŚDM.

W programie Magis jest m.in. msza z generałem jezuitów o. Adolfo Nicolasem; Ignacjańskie Eksperymenty, dzięki którym ich uczestnicy mają m.in. nauczyć się pracować w zespole i doświadczyć wspólnoty; "Festiwal Narodów", czyli prezentacja kultury, języka i talentów uczestników z każdego kraju obecnego na programie Magis.

Organizatorem programu są polskie prowincje Towarzystwa Jezusowego, które współpracują z prowincjami w całej Europie, a także innymi zgromadzeniami zakonnymi i grupami świeckimi. Program koordynuje grupa jezuitów we współpracy z licznymi wolontariuszami.

Po raz pierwszy program zorganizowano w 1997 roku, kiedy to jezuici zaprosili młodych z całego świata do udziału w pielgrzymce poprzedzającej Światowe Dni Młodzieży w Paryżu. Od 2005 r., czyli od ŚDM w Kolonii, inicjatywa przyjęła formę programu Magis.