statystyki

Naukowy pojedynek o e-dotacje. Czeka nas kolejna klapa jak z e-administracją?

autor: Sylwia Czubkowska17.02.2016, 07:38; Aktualizacja: 17.02.2016, 08:53
progrmiasta, internet

Zainteresowanie jest spore, bo i suma dofinansowania niemała: z dotacji unijnych i nakładów państwowych do rozdzielenia jest 120 mln zł.źródło: ShutterStock

O 120 mln zł na zinformatyzowanie osiągnięć i badań walczy 30 platform, systemów i usług zgłoszonych przez różne instytucje. Ale jeżeli nie powstanie całościowy plan, projekty skończą się klapą. Tak, jak przy e-administracji.

 „OZIN – Otwarte Zasoby Instytutów Naukowych” Instytutu Matematycznego PAN, „Leopoldina online – platforma integracji i udostępniania elektronicznych zasobów” Uniwersytetu Wrocławskiego, Repozytorium Robotyki przygotowane przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, ale także „e-Puszcza”, czyli podlaskie cyfrowe repozytorium informacji przyrodniczej tworzone w Instytucie Biologii Ssaków PAN czy „e-NILBaza – cyfryzacja zasobów nauki w celu upowszechnienia wiedzy o leku i epidemiologii zakażeń” tworzony przez Narodowy Instytut Leków. To zaledwie kilka z już blisko 30 systemów zgłoszonych w pierwszym konkursie na cyfryzację nauki w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Zainteresowanie jest spore, bo i suma dofinansowania niemała: z dotacji unijnych i nakładów państwowych do rozdzielenia jest 120 mln zł.

– Te dotacje to świetny sygnał, wskazujący ważny kierunek. Dziś nauka, by móc się rozwijać, nie może zamykać się w obrębie uczelni – tłumaczy Jakub Szprot, szef Platformy Otwartej Nauki w ICM na Uniwersytecie Warszawskim. Konieczne jest szerokie pokazywanie się, wychodzenie z badaniami, z publikacjami do biznesu, do mediów, do zwykłych ludzi zainteresowanych danym zagadnieniem. – Trzeba nie tylko cyfryzować i publikować wyniki badań naukowych, ale robić to na bieżąco i w wersji jak najbardziej „libre”, czyli opartej na otwartych, wolnych licencjach Creative Commons. Tak by można było te wyniki nie tylko czytać, ale i potem wykorzystywać – dodaje Szprot.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie