Dziś do Polski przyjeżdżają przedstawiciele Komisji Weneckiej. Do wtorku będą wizytować różne instytucje i rozmawiać o zmianach w przepisach o Trybunale Konstytucyjnym. O przyjazd Komisji poprosił rząd pod koniec ubiegłego roku, po protestach przeciw zmianom dotyczącym Trybunału.

Na początku przedstawiciele Komisji Weneckiej spotkają się z Andrzejem Dudą. Prezydent zaprezentuje uzasadnienie podpisania nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera. Dodał, że po wysłuchaniu wszystkich stron Komisja suwerennie zdecyduje, jak ocenić sytuację w Polsce.

Posłanka Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej liczy, że podczas tych dni również przedstawiciele opozycji będą mogli przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie. Posłanka obawia się jednak, że jeśli Komisja wyda negatywną ocenę, nasze władze nie potraktują jej poważnie.

Jarosław Sellin z PiS uważa, że wizyta Komisji Weneckiej jest dobrą okazją do tego, by nasze władze bezpośrednio przedstawiły sytuację w Polsce. Dodał, że Komisja będzie mogła poznać zdanie rządu i prezydenta Polski, a nie tylko opierać się na nieprzychylnych obecnej władzy "podpowiadaczach czy na tytułach prasowych, które często są histeryczne".

Marek Jakubiak z klubu Kukiz'15 jest zdziwiony, że musiało dojść do wizyty Komisji Weneckiej w Polsce. Według niego, więcej zastrzeżeń może budzić stan demokracji u naszych zachodnich sąsiadów. Jako przykłady podał ograniczanie wolności prasy, blokowanie informacji policji o incydentach z udziałem uchodźców w Niemczech i z rozbiciem manifestacji antyimigranckich.

W programie wizyty Komisji są rozmowy z przedstawicielami najważniejszych polskich instytucji państwowych. Zaplanowano spotkania w Sądzie Najwyższym, w Kancelarii Prezydenta, MSZ, Krajowej Radzie Sądownictwa, a także spotkanie z prezydium Sejmu i Senatu. Będą też rozmowy w ministerstwie sprawiedliwości, Trybunale Konstytucyjnym oraz z rzecznikiem praw obywatelskich.

Wcześniej Komisja poinformowała, że jej delegacja do Polski będzie liczyć 5 osób, a na jej czele stanie przewodniczący. W czwartek i w piątek już w Wenecji obserwatorzy mają rozmawiać o tym, co usłyszą w Polsce, a ostatecznie Komisja wyda w tej sprawie opinię.

Komisja Wenecka jest doradczym organem Rady Europy. Jej eksperci zajmują się głównie prawem międzynarodowym i konstytucyjnym.