statystyki

Witajcie w nowej Polsce, kraju jednoznacznych przekonań

autor: Marcin Hadaj11.12.2015, 07:17; Aktualizacja: 11.12.2015, 09:51
Delegacja polska składa kwiaty na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu

Jesteś lewicowy, liberalny czy prawicowy?źródło: PAP
autor zdjęcia: Wojciech Pacewicz

Jesteś lewicowy, liberalny czy prawicowy? Chcesz podatków wysokich czy niskich? Nacjonalizacji czy prywatyzacji? To bez znaczenia, jeśli tego nie wykrzyczysz. Witaj w nowej Polsce, kraju jednoznacznych przekonań, gdzie musisz mieć zdanie na każdy temat

Nie, ten nowy kształt Polski nie wynika bezpośrednio z niedawnej wygranej PiS i tego, że zaczął rządzić dla części z nas perfekcyjnie, dla innych kontrowersyjnie, a dla najbardziej bezkompromisowych – przeprowadzając zamach na demokrację. Wynika z tego, co w nas siedzi.

Ayn Rand, amerykańska powieściopisarka, autorka m.in. „Atlasa zbuntowanego” i promotorka idei indywidualizmu, mawiała: istnieje tylko jedno zjawisko gorsze od konformizmu – modny nonkonformizm. Konformiści ulegają wpływom. Nonkonformiści im się nie poddają. Muszą mieć swój pogląd na każde zjawisko. Głównie po to, by zaakcentować własną odrębność. Nie chcą mieć takiego samego zdania jak większość, bo chcąc być w mniejszości, czują się elitarni i niepowtarzalni, a to bardzo łechce ich ego.

Wydaje się, że w zakresie stanowczości wyrażania poglądów zupełnie nie wzięliśmy sobie tej przestrogi do serca. Bo sądy każdego z nas musi dzisiaj cechować określenie „wyróżnij się albo zgiń”. Mają być radykalne, wyraziste i absolutnie konkretne. Modnie nonkonformistyczne. Kto takich nie ma, pada ofiarą zakrzyczenia. Ale, co ważniejsze, w końcu dla innych staje się przezroczysty, jakby go w ogóle nie było. Staliśmy się nonkonformistyczni na przekór, za wszelką cenę. Często także bez sensu, bo nie tylko przy każdej okazji wyrażamy swoje zdanie, ale coraz częściej tym samym również palimy mosty wzajemnych relacji z otoczeniem, wychodząc z założenia, że jak mawiał bohater „Dnia świra” Marka Koterskiego, „moja racja jest racja najmojsza”. A inni nie tyle się mylą, ile są niedorozwinięci.

Racjonalni kontra radykalni


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (5)

 • bolo(2015-12-11 11:34) Zgłoś naruszenie 22

  Ale glupi artykul. To tak jakbym napisal artykul ze czasem pada deszcz a czasem slonce swieci. Albo ze zima zazwyczaj pada snieg a latem jest zazwyczaj goraco. Gratulacje !

  Odpowiedz
 • "Dzień świra"?(2015-12-11 16:53) Zgłoś naruszenie 11

  Świry z PO na razie odsuniete od rządzenia.

  Odpowiedz
 • POtriota(2015-12-11 08:59) Zgłoś naruszenie 00

  punkt widzenia zależy od punktu siedzenia

  Odpowiedz
 • natan(2015-12-11 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  Nikt nikomu nic nie karze , chcesz wierzysz nie chcesz nie wierzysz , chcesz pijesz nie chcesz nie pijesz , chcesz chodzić do kościoła to chodzisz nie chcesz nie chodzisz , mój sąsiad nie chodzi i jest ok !!!! Przestańcie prać mózgi Polakom jak w latach 50 !!!!

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2015-12-11 11:21) Zgłoś naruszenie 00

  Świat niestety dąży do modelu w którym obywatel powinien sobie wybrać poglądy z przygotowanej szufladek stworzonej przez polityków i sprzymierzonych z nimi mediów. Możesz być prawicowy, lewicowy, liberalny, ale musisz trzymać się reguł, bo jeżeli jesteś prawicowo- lewicowy oznacza, że jesteś "niedojrzały politycznie". Oczywiście nikt nie mówi otwarcie, że musimy dostosować się do systemu, ale nikt nie lubi być odmieńcem. Jest w systemie jeden haczyk którego twórcy nie przewidzieli, czasami to odmieńcy są większością, a ci z szufladek jawią się jak wtedy jako sterowani budyniogłowi głupcy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie