Powiedział on, że po zestrzeleniu samolotu nie można się spodziewać wybuchu wojny. Rosja ma jednak wiele możliwości reakcji na incydent. Może zawiesić wspólne inwestycje z Turcją, a także zacząć dostarczać broń Kurdom. Zdaniem doktora Szewki, zestrzelenie rosyjskiego samolotu było turecką prowokacją.

Rosja nie da się sprowokować, natomiast będzie prowokować Turcję. Prezydent Władimir Putin nie może pozwolić, aby ktoś bezkarnie zestrzelił rosyjski samolot - podkreślił Wojciech Szewko. Dodał, że pojawiły się już informacje o zaangażowaniu rosyjskich jednostek lądowych w walkach w Syrii, a więc Putin może zwiększyć zaangażowanie Rosji w konflikt.

Profesor Góralczyk nie zgodził się z opinią, że zestrzelenie samolotu było turecką prowokacją. Jego zdaniem, była to prowokacja ze strony Rosji, gdyż jej samoloty atakowały siły walczące z prezydentem Syrii, Baszarem al-Asadem, a Turcja chce go obalić. Władze w Ankarze podjęły więc decyzję o zestrzeleniu rosyjskiego samolotu.

Profesor Góralczyk powiedział jednak, że Rosja i Turcja mają wiele wspólnych interesów, a więc konflikt ograniczy się do wojny dyplomatycznej. Dodał, że przegranym jest prezydent, Francji Francois Hollande. Chciał on zbudować wielką koalicję przeciwko Państwu Islamskiemu, a teraz nie będzie to możliwe. Na konflikcie rosyjsko-tureckim stracą też Europejczycy, gdyż Turcja, zaangażowana w wojnę w Syrii, nie będzie powstrzymywać zmierzających do Europy imigrantów.