statystyki

Chiny i Tajwan najbliżej siebie od 66 lat

autor: Bartłomiej Niedziński09.11.2015, 07:40; Aktualizacja: 09.11.2015, 07:55
Singapur

Jesteśmy jedną rodziną, żadna siła nas nie rozdzieli – mówił w Singapurze lider komunistycznych Chin Xi Jinpingźródło: Bloomberg
autor zdjęcia: JONATHAN DRAKE

Nie przypadkiem historyczne spotkanie odbyło się tuż przed tajwańskimi wyborami. Obaj prezydenci mają nadzieję, że pomoże ono utrzymać wypracowane w ostatnich latach dobre stosunki.

Sobotnie spotkanie przywódców Chińskiej Republiki Ludowej i Tajwanu – pierwsze takie od czasu, gdy wskutek wojny domowej powstały dwa nieuznające się ośrodki władzy, czyli od 66 lat – było wydarzeniem historycznym, ale raczej nie przełoży się na dalsze zbliżenie. Mimo że stosunki dwustronne są prawdopodobnie najlepsze w historii, obu stronom zależy w tej chwili przede wszystkim na utrzymaniu status quo.

– To spotkanie otwiera nowy rozdział w relacjach przez Cieśninę Tajwańską, a dzisiejszy dzień przejdzie do historii. Jesteśmy jedną rodziną, żadna siła nas nie rozdzieli – mówił w Singapurze lider komunistycznych Chin Xi Jinping, co było aluzją do tego, że dalekosiężnym planem Pekinu pozostaje zjednoczenie obu części, oczywiście pod jego kontrolą. – Aby osiągnąć wzajemne korzyści, obie strony powinny respektować wartości i styl życia drugiej strony – powiedział z kolei prezydent Tajwanu Ma Ying-jeou, przypominając, że mieszkańcy wyspy nie zamierzają rezygnować z demokratycznego ustroju.

To właśnie za jego sprawą stosunki chińsko-tajwańskie znacznie się polepszyły. Od czasu objęcia władzy w 2008 r. prowadzi on politykę zbliżenia z Pekinem, co zaowocowało zwiększoną współpracą gospodarczą i nowymi inwestycjami, uruchomieniem bezpośrednich połączeń lotniczych i rosnącym ruchem turystycznym. Ale prezydent Ma w przyszłym roku kończy swoją drugą i ostatnią kadencję, a wszystko wskazuje na to, że styczniowe wybory prezydenckie jego partia – Kuomintang – zdecydowanie przegra. Po części z tego powodu, że zdaniem wielu mieszkańców Tajwanu zbliżenie z Pekinem poszło zbyt daleko.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie