statystyki

Wybory samorządowe na Ukrainie: Nikt nie wygrał ani nikt nie przegrał

autor: Michał Potocki28.10.2015, 07:29; Aktualizacja: 28.10.2015, 07:38
Ukraina mapa

Nie udał się rewanż pogrobowcom po Partii Regionów, która w poprzednich wyborach lokalnych, przeprowadzonych w 2010 r. za rządów Wiktora Janukowycza, zdeklasowała konkurentów na całym południowym wschodzie Ukrainyźródło: ShutterStock

Wybory pokazały, jak niewiele zmieniła się polityka od czasów Majdanu. Po niedzielnych wyborach lokalnych na Ukrainie żadna z partii nie może być w pełni zadowolona, ale też żadna nie może mówić o wielkiej porażce.

Podczas głosowania panował chaos, karty wyborcze roiły się od błędów, przez co w kilku miastach – np. w Mariupolu – trzeba je było odwołać, ale według obserwatorów były one uczciwsze niż w czasach Janukowycza.

Ostatecznych rezultatów brak, ale pierwsze wnioski można wyciągnąć na podstawie wyników exit polls oraz przeprowadzanego przez partie i ekspertów równoległego liczenia głosów, czyli zbierania na własną rękę danych z protokołów komisji obwodowych. Względne zwycięstwo odniosła Solidarność Petra Poroszenki, która w skali kraju zdobyła 1/5 głosów, wyprzedzając Batkiwszczynę Julii Tymoszenko, partnera koalicyjnego, ale i groźnego konkurenta.

Nie udał się rewanż pogrobowcom po Partii Regionów, która w poprzednich wyborach lokalnych, przeprowadzonych w 2010 r. za rządów Wiktora Janukowycza, zdeklasowała konkurentów na całym południowym wschodzie Ukrainy. Tym razem Blok Opozycyjny (OB) – bo pod taką nazwą działają dawni regionałowie – zdołał wygrać najpewniej jedynie w kontrolowanej przez Ukrainę części obwodów donieckiego i ługańskiego oraz w obwodzie mikołajowskim.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie