statystyki

Zagalopowaliśmy się goniąc Zachód. Połowa Polaków chciałaby powrotu do dawnych czasów

autor: Anna Wittenberg19.10.2015, 07:32; Aktualizacja: 19.10.2015, 09:00
Polska, kobiety, strój ludowy

Zmiany można wyliczać jednym tchem.źródło: ShutterStock

Goniąc Zachód, nieco się zagalopowaliśmy. Połowa Polaków chciałaby powrotu do dawnych czasów. Raz rozpoczęte procesy w rewolucji obyczajowej dziś jednak trudno odwrócić.

Jeszcze przed 20 laty urodzenie dziecka przez kobietę samotną lub pozostającą w związku nieformalnym było – zwłaszcza na wsi – rzadkością. Obecnie w Polsce jest to zjawisko powszechne. Podobnie jest z rozwodami – na początku XXI wieku było ich 43 tys. rocznie. 15 lat później – już 66 tys. W tym samym czasie zdecydowanie ubyło małżeństw – z 211 tys. rocznie ich liczba spadła do 189 tys. Kiedyś homoseksualizm był napiętnowany, dziś bez przeszkód można zorganizować paradę równości. I tak dalej.

Zmiany można wyliczać jednym tchem. Zrobił to Marcin Hadaj w tekście „Mentalne barykady hejtu”, który ukazał się w weekendowym wydaniu DGP. Powołując się na badania społeczne, pokazał też nasz stosunek do nich. A ten jest ambiwalentny. O ile mniej więcej połowa z nas zgadza się na rozluźnienie norm i jest przekonana, że powinniśmy zgadzać się na aborcję na żądanie czy zapłodnienie in vitro, druga połowa uważa, że należy trzymać się w tej kwestii tradycyjnych regulacji.

Jak pisze Hadaj, nasza reakcja na zmianę doprowadziła do powstania mentalnych barykad. „Na całym świecie większość ludzi ma w tych kluczowych sprawach światopoglądowych swoje zdanie, ale tylko w Polsce sami na własne życzenie doprowadziliśmy do budowy mentalnych barykad, za którymi kryją się wyznawcy hołdujący radykalnie odmiennym punktom widzenia. Po obu stronach narasta złość, bywa także, że nienawiść, w stosunku do inaczej myślących. Zmiany społeczne, które w różnym tempie dzieją się w Polsce od 1989 r., stały się jednym z ważniejszych zarzewi konfliktu” – dowodzi.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie