statystyki

Zagalopowaliśmy się goniąc Zachód. Połowa Polaków chciałaby powrotu do dawnych czasów

autor: Anna Wittenberg19.10.2015, 07:32; Aktualizacja: 19.10.2015, 09:00
Polska, kobiety, strój ludowy

Zmiany można wyliczać jednym tchem.źródło: ShutterStock

Goniąc Zachód, nieco się zagalopowaliśmy. Połowa Polaków chciałaby powrotu do dawnych czasów. Raz rozpoczęte procesy w rewolucji obyczajowej dziś jednak trudno odwrócić.

Jeszcze przed 20 laty urodzenie dziecka przez kobietę samotną lub pozostającą w związku nieformalnym było – zwłaszcza na wsi – rzadkością. Obecnie w Polsce jest to zjawisko powszechne. Podobnie jest z rozwodami – na początku XXI wieku było ich 43 tys. rocznie. 15 lat później – już 66 tys. W tym samym czasie zdecydowanie ubyło małżeństw – z 211 tys. rocznie ich liczba spadła do 189 tys. Kiedyś homoseksualizm był napiętnowany, dziś bez przeszkód można zorganizować paradę równości. I tak dalej.

Zmiany można wyliczać jednym tchem. Zrobił to Marcin Hadaj w tekście „Mentalne barykady hejtu”, który ukazał się w weekendowym wydaniu DGP. Powołując się na badania społeczne, pokazał też nasz stosunek do nich. A ten jest ambiwalentny. O ile mniej więcej połowa z nas zgadza się na rozluźnienie norm i jest przekonana, że powinniśmy zgadzać się na aborcję na żądanie czy zapłodnienie in vitro, druga połowa uważa, że należy trzymać się w tej kwestii tradycyjnych regulacji.

Jak pisze Hadaj, nasza reakcja na zmianę doprowadziła do powstania mentalnych barykad. „Na całym świecie większość ludzi ma w tych kluczowych sprawach światopoglądowych swoje zdanie, ale tylko w Polsce sami na własne życzenie doprowadziliśmy do budowy mentalnych barykad, za którymi kryją się wyznawcy hołdujący radykalnie odmiennym punktom widzenia. Po obu stronach narasta złość, bywa także, że nienawiść, w stosunku do inaczej myślących. Zmiany społeczne, które w różnym tempie dzieją się w Polsce od 1989 r., stały się jednym z ważniejszych zarzewi konfliktu” – dowodzi.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie