Nagrody są rozdzielane w czterech kategoriach: promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza, osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej, propagowanie nauczania Jana Pawła II i TOTUS medialny dla uczczenia pamięci biskupa Jana Chrapka.

"To najbardziej prestiżowe nagrody Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce"- mówi ksiądz Jan Drob, przewodniczący zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Jego zdaniem, TOTUSY to wyróżniania "dla tych, którzy robią coś dobrego". "Nagrodzeni podkreślają, że czują się tak jakby to sam Jan Paweł II dawał im tę nagrodę" podkreśla.
"TOTUSY przypominają nam, że tak jak nominowani i nagrodzeni coś z nauczania Jana Pawła II powinniśmy przyjąć także dla siebie. "To naśladowanie papieża przychodziło i przychodzi nam bardzo trudno-" dodaje jezuita ojciec Paweł Chodak. Jak podkreśla, porusza nas jak papież się zachowywał: rozmawiał, był otwarty. " O wiele trudniej było i jest mu przebić się do nas z tym, co chciał nam przekazać"- mówi.

W tym roku wśród nominowanych do nagrody TOTUS są m.in.: Krzysztof Penderecki, Poczta Polska S.A., Doktor Helena Pyz-świecka misjonarka- i Telewizja Trwam. TOTUS-y zostaną wręczone podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.