Eksperci przypominają, że z komputera i Internetu należy korzystać z rozsądkiem. W ciągu 11 lat procent młodych ludzi surfujących w sieci wzrósł z 58 do 86. Tak wynika z danych CBOS, który zapytał o to ich rodziców, dziadków i opiekunów.

43 procent badanych, czyli nieco więcej niż siedem lat temu - uważa, że ich podopieczni przebywają online zbyt długo.

To jest bardzo niebezpiecznie i może prowadzić do uzależnienia twierdzi psychoterapeutka Ewa Kulig z Małopolskiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Nowym Sączu „Dziecko staje się apatyczne, depresyjne, wycofuje się ze świata realnego na rzecz wirtualnego, co przekłada się zaburzenia w relacjach z innymi ludźmi”- podkreśla. Jeśli dojdzie do uzależnienia terapia trwa dość długo, minimum dwa lata dodaje Ewa Kulig. Problem zbyt długiego przebywania w sieci nasila się właśnie szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy młodzi ludzie mają więcej wolnego czasu.

Według ankietowanych, dzieci między 6-12 rokiem życia spędzają średnio 11 godzin w tygodniu przez komputerem. Już starsze dzieci - do 15 roku życia na Internet poświęcają 17 godzin, a nastolatki-do 19 roku życia - 21 godzin tygodniowo.