Rząd na wyjazdowym posiedzeniu w Katowicach przyjął przyjął program "Śląsk 2.0", przeznaczony dla województwa śląskiego i Małopolski Zachodniej.
Jak mówiła Ewa Kopacz, program ma dać mocny impuls dla regionu, który ma być - jak się wyraziła - "bijącym sercem przemysłu w Polsce". Oceniła też, że na te rozwiązania Ślązacy czekali od dawna.

Premier zastrzegła jednak, że krytycy rządu twierdzący, że PO nic dotąd dla Śląska nie zrobiła, nie mają racji. Przywołała program restrukturyzacji kopalń. Mówiła też, że nigdy na unijnych szczytach nie kwestionowała znaczenia węgla. Kopacz pytana o możliwość zrealizowania programu w kontekście zbliżających się wyborów, odpowiedziała, że ma nadzieję być premierem przez kolejne 4 lata. Polityk wyjaśniała też, że część planów ma zostać sfinansowana z pieniędzy z Unii Europejskiej.

Według PiS obietnice rządu Ewy Kopacz nie są wiarygodne, a program dla Śląska to mamienie ludzi. Szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak ocenił, że rząd koalicji PO-PSL miał osiem lat na przygotowanie programu dla Śląska. Według Mariusza Błaszczaka, wyjazdowe posiedzenia rządu nie pomogą Platformie odzyskać zaufania wyborców. "Mieli przewagę w Sejmie i mają wciąż przewagę w Sejmie i w Senacie, mieli przez pięć lat prezydenta, mogli zrobić wszystko" - przekonywał szef klubu PiS.

Główna część dokumentu stanowi dział dotyczący inwestycji. Rząd zapowiada realizowanie w ramach unijnego budżetu na lata 2014-2020 kilku projektów drogowych. Wśród nich jest budowa odcinków dróg S1, S69 i A1. W planie znalazły się także zapowiedzi budowy obwodnic Zawiercia, Poręby i Tarnowskich Gór. Rząd obiecuje również szereg inwestycji kolejowych, głównie w sercu aglomeracji górnośląskiej. Pada między innymi zapowiedź rewitalizacji trasy Częstochowa-Koluszki. W programie zawarto też specjalny plan dla Bytomia.

W dokumencie znalazł się także pakiet rozwiązań dla górnictwa. Głównym punktem jest oddzielenie opłacalnych części majątku Kompanii Węglowej od elementów nieopłacalnych. Chodzi między innymi o przeniesienie 3 kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Rząd chce postawić także na rozwój technologii zgazowania węgla. Tę innowację można stosować w instalacjach naziemnych oraz podziemnych. Realizacja projektu napowierzchniowego zgazowania węgla ma być postulowana w zakładach Grupy Azoty w Kędzierzynie-Koźlu.
W lipcu tego roku ma zostać powołany Fundusz Inwestycji Samorządowych, będący wspólną inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Polskich Inwestycji Rozwojowych. W programie ogłoszono również powstanie Rady Społecznej do spraw Rozwoju Śląska przy Prezesie Rady Ministrów. Ma ona przyglądać się realizacji planu.