statystyki

Idą barbarzyńcy. Jak Azjaci podbijali Europę?

autor: Andrzej Krajewski26.06.2015, 18:00
Desperatów nie odstrasza nawet Morze Śródziemne, choć stało się ono grobem dla tysięcy emigrantów

Desperatów nie odstrasza nawet Morze Śródziemne, choć stało się ono grobem dla tysięcy emigrantów

Europa zjednoczona pod władzą Rzymu mogła istnieć jeszcze długie stulecia, gdyby nie hordy emigrantów z Azji szukających nowego domu. Ale imperium okazało się zbyt zmurszałe, by to przetrwać

Takiej nawały ludzi, chcących osiąść w Europie, nie doświadczył Stary Kontynent od dwóch tysięcy lat. Przy czym nieproszeni goście przyjmowani są ze sporą – delikatnie mówiąc – niechęcią. O czym najdobitniej świadczy wysoki na cztery metry płot, jaki rząd Viktora Orbana chce wznieść na prawie 200-kilometrowej granicy z Serbią. W krótkim czasie przekroczyło ją bowiem ponad 50 tys. uciekinierów z Azji. Podobne konstrukcje postawiły już Bułgaria i Grecja na granicy z Turcją.

Ale cóż może znaczyć jeden mur, gdy desperatów nie odstrasza nawet Morze Śródziemne, choć stało się ono grobem dla tysięcy emigrantów. Dużo więcej, bo ponad 200 tys., w ciągu ostatnich 12 miesięcy dopłynęło do wybrzeży Italii. Wszystko wskazuje na to, że ta fala będzie nadal rosnąć za sprawą wojen nasilających się w Libii, Afganistanie, Iraku i Syrii. Stale też powiększa się grono państw upadłych.

Tymczasem zarówno w Brukseli, jak i wśród europejskich rządów brak konkretnych pomysłów, jak stawić czoła problemowi. Na postulat Komisji Europejskiej, by 40 tys. uchodźców proporcjonalnie rozsiedlić w krajach UE, Wielka Brytania i Dania natychmiast skorzystały z wywalczonej niegdyś w Maastricht odrębności traktatowej, oświadczając, że to ich nie dotyczy. Podobnie zareagować mają ochotę członkowie Wspólnoty z Europy Środkowej. Po raz kolejny w momencie kryzysowym okazuje się, iż solidarność UE istnieje głównie na papierze. Słaba, ale za to zamożna i bezpieczna Unia przyciąga więc jak magnes miliony rozbitków z dwóch ościennych kontynentów. Politycznej wspólnocie, zamieszkałej przez ponad pół miliarda ludzi, napływ nawet kilkunastu milionów emigrantów nie powinien niczym szczególnym zagrozić. Zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę jej ekonomiczny potencjał. A jednak już tak bywało w przeszłości, że liczył się nie rozmiar, lecz wewnętrzne zdrowie organizmu państwowego. Gdy go brakowało, zbyt duża dawka gotowych na wszystko emigrantów okazywała się śmiertelna.

Bez epitafium

Kiedy pod koniec czerwca 455 r. Wandalowie opuszczali z łupami Rzym, świat śródziemnomorski potraktował to niemal wzruszeniem ramion. Choć przecież barbarzyńcy doszczętnie złupili Wieczne Miasto, zabierając ze sobą nawet pozłacany dach ze świątyni Jowisza na Kapitolu. A przecież zaledwie 45 lat wcześniej, gdy po raz pierwszy najważniejsze miasto Europy skapitulowało przed najeźdźcą, histeria ogarnęła niemal wszystkich. „Cesarstwu została ucięta głowa. Mówiąc prawdę, z tym miastem zginął cały świat” – zapisał św. Hieronim. W tym samym rozpaczliwym tonie odnotowywali wstrząsające wydarzenie inni wybitni uczeni, kapłani, politycy z tamtych czasów.


Pozostało jeszcze 84% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (4)

 • pochwała(?) eurorozumu (?)(2015-06-29 12:33) Zgłoś naruszenie 00

  A tu nie ma już Jana III Sobieskiego, nie ma husarii, nie ma obrony Wiary. Nie będzie odsieczy. Allach jest Wielki! (jak unijna głupota). :-(

  Odpowiedz
 • TAK TWORZY SIE TOTALITARNY UNIJNY BURDEL !!!(2015-06-26 20:39) Zgłoś naruszenie 00

  Dlatego TOTALITARNY UNIJNY BURDEL nakazuje przyjecie kolejnych islamskich barbarzyncow aby podcinali nam gardla,siali starch,a w tym samym czasie unijni bandyci przyspieszali zniewalanie jeszcze w miare suwerenne kraje,a potem beznarodowi euroniewolnicy za ochlapy niewolnicza praca,zycie bez przyszlsoci I jeden unijny SYF !!!

  Odpowiedz
 • Polka(2015-08-20 11:51) Zgłoś naruszenie 00

  Swiat się kończy na naszych oczch i nikt z Europy nie reaguje . Przecież ci ludzie mają własne kraje , tu zjedzą nas żywcem.

  Odpowiedz
 • apostata(2015-09-24 21:24) Zgłoś naruszenie 00

  tak zjedzą nas żywcem, za parę stuleci zjadania Afryki i stu lat zjadania Bliskiego Wschodu przez Europę. Parę lat temu istniał projekt translokacji małej części kapitału na Południe świata, bogata Północ nie chciała się zgodzić. No cóż za wszystko się płaci...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie