statystyki

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej: Jak w pół roku udało się nam podbić kosmos

autor: Maciej Miłosz22.06.2015, 07:16; Aktualizacja: 22.06.2015, 08:28
Sektor badawczy powinien się skupić na kilku dziedzinach, w których jesteśmy najlepsi.

Sektor badawczy powinien się skupić na kilku dziedzinach, w których jesteśmy najlepsi.źródło: ShutterStock

Choć nasz przemysł kosmiczny jest na razie mały, to działa bardzo prężnie. Pewne elementy satelity już potrafimy zbudować - Marek Banaszkiewicz, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej

Od ponad sześciu miesięcy jest pan prezesem nowo powołanej Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Do tej pory najgłośniej w kwestii POLSY było, gdy zatrudnialiście dyrektor biura w okolicznościach budzących wątpliwości. Ogłoszenie w BIP-ie wisiało zaledwie cztery dni.

Gdy opinia publiczna dowiaduje się, że została powołana nowa agencja, oczekuje, że od razu będzie ona w pełni zorganizowana. Tymczasem do niedawna byłem jej jedynym pracownikiem. Dopiero teraz doszedł kolejny. A trzeba wspomnieć, że w międzyczasie podpisane zostały aż cztery porozumienia o współpracy z podmiotami zagranicznymi. To wymaga sporo pracy. Odpowiadając wprost na pytanie: to ja nalegałem na w miarę krótki termin. Zależało mi na szybkim wyłonieniu pracownika, który wspomoże mnie w pracy. Kierowałem się w tym zakresie doświadczeniem z Centrum Badań Kosmicznych PAN, gdzie zaledwie w ciągu tygodnia wpływało nawet 200 CV. Dlatego wydawało mi się, że nawet przy terminie czterodniowym tych ofert będzie więcej. Ustawa nie narzuca w tym zakresie żadnego terminu. Chcę zapewnić, że nabór odbył się z zachowaniem zasad otwartego i konkurencyjnego naboru. Wygrał najlepszy kandydat.

Co udało się panu zrobić przez te pół roku?

Przede wszystkim opracowany został plan działalności agencji. Z pomocą ekspertów z KPRM opracowaliśmy również plan finansowy, wybraliśmy siedzibę agencji oraz opracowaliśmy jej statut, który lada dzień wejdzie w życie, oraz projekty innych dokumentów. Udało się również powołać Radę Agencji. Poza tym, jak już wspomniałem, podpisane zostały porozumienia o współpracy z podmiotami zagranicznymi. Obecnie prowadzony jest nabór na wiceprezesów agencji.

A co jest w tym planie działania na 2015 r.?

Plan musi być wpasowany w szerszy obraz. Na początku musieliśmy sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie obecnie jest polski sektor kosmiczny.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie