Ponad 3300 ofiar śmiertelnych - to najnowszy, choć z pewnością jeszcze nie ostateczny bilans sobotniego trzęsienia w Himalajach. Na miejscu są polscy ratownicy i strażacy, którzy pomagają w poszukiwaniach zaginionych, udzielają też pomocy medycznej.

W wyniku wstrząsów w Nepalu zginęło co najmniej 3218 osób. Ponad 100 ofiar jest też w Indiach i Chinach. Eksperci są zgodni, że może ich być jeszcze więcej. Tym bardziej, że - jak podkreślają - wstrząsy miały podobną siłę rażenia jak eksplozja 20 bomb atomowych.

Bardzo zniszczony jest wiejski region Gorkha w Nepalu, na terenie którego znajdowało się epicentrum wstrząsów. Dokładnych strat - także w ludziach - nie można tam oszacować z powodu uszkodzonych elementów infrastruktury. Drogi są nieprzejezdne, a wiele domów w tych wioskach uległo kompletnemu zniszczeniu bądź zostało zasypanych przez zwały osuwającej się ziemi.

W Nepalu jest już misja Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Będzie organizowała punkty medyczne, w tym szpitale polowe. Na miejscu jest trzech ratowników i lekarz. Dysponują zestawami do opatrunków, do szycia ran, a także sprzętem reanimacyjnym. Rano do Nepalu dotarli również polscy strażacy, którzy pomogą w akcji ratowniczo-poszukiwawczej. Polski samolot przez ponad dwie godziny krążył nad stolicą kraju, Katmandu, podobnie jak maszyny innych linii lotniczych, czekając na zgodę na lądowanie. Łącznie przyleciało 81 strażaków, 12 psów i 80 ton sprzętu.

W ostatni weekend co najmniej dwukrotnie w rejonie Mount Everestu zeszły lawiny, w których zginęły co najmniej 22 osoby. Do szpitali w Katmandu przetransportowano pierwszą grupę rannych wspinaczy. Wciąż nie ma kontaktu z wieloma osobami, które znajdowały się w rejonie Everestu. Prezydent Nepalskiego Związku Alpinistycznego szacuje, że na najwyższej górze świata, w rejonie zagrożenia lawinowego znajdowało się 800 osób, w większości obcokrajowców.

W wyniku trzęsienia ucierpiało blisko milion dzieci. UNICEF podkreśla, że największym problemem jest dziś zapewnienie potrzebującym dostępu do czystej wody i środków czystości.

Władze Nepalu apelują o pomoc humanitarną. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, w kraju liczącym 28 milionów mieszkańców na każde 10 000 osób przypada zaledwie 50 łóżek szpitalnych.

Do trzęsienia ziemi w Nepalu doszło w sobotę przed południem naszego czasu. Miało siłę 7,8 stopnia w skali Richtera. Po nim nastąpiło kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych, w tym wczorajszy o sile 6,7 stopni w skali Richtera.