Profesor Bartoszewski był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej polityki i życia społecznego, autorytetem moralnym dla wielu Polaków. Był niezłomnym orędownikiem dialogu polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego. Kawalerem Orderu Orła Białego i honorowym obywatelem państwa Izrael.
"Z ogromnym smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci prof. Bartoszewskiego. To ogromna strata, odszedł wielki Polak" - napisał na twitterze prezydent Bronisław Komorowski.

"Panie Profesorze, praca z Panem była dla mnie największym zaszczytem, a Pańska przyjaźń największym darem. To bardzo smutny dzień dla nas" - napisał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk".

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski zapowiedział, że Sejm opuści flagi do połowy masztu. "Odchodzi świadek historii, wielki Polak" - napisał Sikorski.
Profesora Bartoszewskiego żegna również ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczycia. "Wielki Człowiek i Przyjaciel Ukrainy.... Żałujemy i współczujemy" - napisał na twitterze.

Władysław Bartoszewski wykładał historię Polski na uniwersytetach polskich i niemieckich. Był cenionym historykiem okresu Powstania Warszawskiego oraz losu polskich Żydów. Był zastępcą kierownika referatu żydowskiego Delegatury Rządu, współtwórcą Rady Pomocy Żydom "Żegota". Jako żołnierz Armii Krajowej walczył w Powstaniu Warszawskim. W okresie PRL działał w opozycji demokratycznej.

Po 1989 roku był dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych, ambasadorem w Austrii, senatorem IV kadencji. Od 2007 roku pełnił funkcję sekretarza stanu w kancelarii premiera - najpierw w rządzie Donalda Tuska, potem Ewy Kopacz. Przewodniczył Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Niezłomny orędownik dialogu polsko-niemieckiego i polsko-żydowskiego.

Wykładał na uniwersytetach w Monachium, Eichstaett i Augsburgu. Napisał około 50 książek, ponad 1500 opracowań i artykułów naukowych, głównie na temat okupacji hitlerowskiej, zagłady Żydów, stosunków polsko-niemieckich i polsko-żydowskich oraz roli intelektualistów w polityce. Wygłosił szereg odczytów i referatów na różnorodnych forach międzynarodowych, komentując doświadczenia osobiste, snując refleksje na najważniejsze tematy, o odwadze, osądzaniu innych, przyjaźni, uczciwości czy ludzkiej przyzwoitości.