statystyki

Wojenny rok na Ukrainie. Życie straciło 6 tys. osób

autor: Michał Potocki08.04.2015, 07:34; Aktualizacja: 08.04.2015, 07:51
Rok wojny w Zagłębiu Donieckim

Rok wojny w Zagłębiu Donieckimźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wczoraj minęła pierwsza rocznica proklamowania Donieckiej Republiki Ludowej. Wspomagana przez Rosję rewolta stopniowo przerodziła się w otwartą wojnę, która według ostrożnych danych ONZ kosztowała życie 6 tys. ludzi. Konflikt zmienił Ukrainę. Z jednej strony osłabił ją gospodarczo. Z drugiej – pomógł w stworzeniu świadomego swoich interesów ukraińskiego narodu politycznego. Ogłoszenie DRL było elementem tzw. rosyjskiej wiosny.

Poza Donieckiem i Ługańskiem akcje, których elementem było zajmowanie budynków rządowych, stopniowo jednak zostały stłumione. W Zagłębiu Donieckim, ze względu na bliskość Rosji, lokalną specyfikę, ale i brak zdecydowania miejscowych proukraińskich elit, zamieniły się w wojnę. Nie bez udziału zielonych ludzików; 12 kwietnia w Słowiańsku pojawił się sformowany na Krymie oddział dowodzony przez awanturnika z doświadczeniem w rosyjskiej FSB Igora Striełkowa. To tam 13 kwietnia padły pierwsze ofiary starć w Donbasie: zginęli kapitan Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Hennadij Biliczenko oraz prorosyjski bojówkarz Ruben Awanesian.


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie