statystyki

Wojenny rok na Ukrainie. Życie straciło 6 tys. osób

autor: Michał Potocki08.04.2015, 07:34; Aktualizacja: 08.04.2015, 07:51
Rok wojny w Zagłębiu Donieckim

Rok wojny w Zagłębiu Donieckimźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Wczoraj minęła pierwsza rocznica proklamowania Donieckiej Republiki Ludowej. Wspomagana przez Rosję rewolta stopniowo przerodziła się w otwartą wojnę, która według ostrożnych danych ONZ kosztowała życie 6 tys. ludzi. Konflikt zmienił Ukrainę. Z jednej strony osłabił ją gospodarczo. Z drugiej – pomógł w stworzeniu świadomego swoich interesów ukraińskiego narodu politycznego. Ogłoszenie DRL było elementem tzw. rosyjskiej wiosny.

Poza Donieckiem i Ługańskiem akcje, których elementem było zajmowanie budynków rządowych, stopniowo jednak zostały stłumione. W Zagłębiu Donieckim, ze względu na bliskość Rosji, lokalną specyfikę, ale i brak zdecydowania miejscowych proukraińskich elit, zamieniły się w wojnę. Nie bez udziału zielonych ludzików; 12 kwietnia w Słowiańsku pojawił się sformowany na Krymie oddział dowodzony przez awanturnika z doświadczeniem w rosyjskiej FSB Igora Striełkowa. To tam 13 kwietnia padły pierwsze ofiary starć w Donbasie: zginęli kapitan Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Hennadij Biliczenko oraz prorosyjski bojówkarz Ruben Awanesian.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie