Jak oszukują w kopalniach - spowiedź górnika

autor: Grzegorz Osiecki17.01.2015, 08:30; Aktualizacja: 17.01.2015, 12:40
górnik-kopalnia-przemysł

"Bycie ratownikiem to dla nich świetny sposób do zaklepania sobie wysokiej emerytury"źródło: ShutterStock

Tu oszustwa są na porządku dziennym. Nie mówi się o tym, bo ręka rękę myje – opowiada górnik, który przepracował pod ziemią 30 lat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (295)

  • Zibi(2015-01-29 11:15) Zgłoś naruszenie 00

    Jak ten gość 30 lat na dole?pewnie jest na emeryturze górniczo- ratowniczej i teraz pieprzy bzdury,miałem znajomych ,którzy po przejściu na emerytury górnicze nie zdążyli ich wziąć albo wzieli 2-3...i dalej do roboty pod ziemię ale tylko 2 metry, a ten niby górnik siedział chyba za dysponenta przewozu ,bo o robocie górniczej nie ma pojęcia,jak mi ktoś zapłaci to wszystko mogę powiedzieć co kto chce usłyszeć.

    Odpowiedz
  • też górnik(2015-01-24 18:53) Zgłoś naruszenie 00

    Fajny "gościu", skąd może wiedzieć jak było w latach 70-tych, ciekawe czy ma emeryturę 5,5tyś, przelicznik ma odpowiedni, a szefostwo ma ( od nadszt. wzwyż 1,1! ) Pozdrawiam!

    Odpowiedz
  • Ruda(2015-01-28 23:53) Zgłoś naruszenie 00

    tekst podstawiony, kolejna propaganda. Żal mi ludzi, którzy wierzą we wszystko co się im poda na tacy, zero reflesji, zastanowienia się. Ciemnota się szerzy i nic z tym nie zrobimy. Wstyd mi za ludzi, którzy bezmyslnie podsycają gniew i nienawisc reszty. Pozdrawiam

    Odpowiedz
  • emeryt(2015-02-06 08:10) Zgłoś naruszenie 00

    To samo było na kolei dawniej,nie wiem jak jest teraz,pracownicy biurowi mieli takie same przywileje jak maszyniści,dyżurni ruchu oraz inni tzw.pracownicy turnusowi,mogli przechodzić na emeryturę wcześniej.

    Odpowiedz
  • były górnik(2015-01-24 18:21) Zgłoś naruszenie 00

    ...trochę dobrej woli i wszystkie opisane nieprawidłowości mogły by być uregulowane bez strat dla zakładów górniczych ale jeśli podchodzi się do tego jak to widzimy w obecnych działaniach , to nic z tego. Wszyscy zaczynają od pozbawiania pracy tych najbiedniejszych , od obniżania zarobków znowu tej samej grupy ludzi a panowie prezesi , dyrektorzy - aktualna władza, zostaje przeniesiona do innych zakładów bez jakichkolwiek strat materialnych. Kopalnie potrzebują restrukturyzacji w rzeczywistym tego słowa znaczeniu a nie kosmetyki proponowanej obecnie.Ci co proponują restrukturyzację myśląc o zamykaniu kopalń to są ludzie którzy nie wiedzą o czym mówią,. nie mają woli zmian na lepsze bez robienia krzywdy górnikom. Ludzie Kompanii oraz eksperci samozwańcy, problemu kopalń nie rozwiążą , sami górnicy również tego nie rozwiążą bo ich nikt nie słucha z powodu braku dyplomu jakiejkolwiek uczelni , tak więc problem staje się węzłem gordyjskim - do rozwiązania "ulicy" a szkoda.

    Odpowiedz
  • gornik00(2015-01-27 18:24) Zgłoś naruszenie 00

    powiedzcie o nauczycielach i lekarzach a nie o gornikach.A dlaczego wczesniej o tym nie mowil autor tylko teraz jak juz jest na emeryturze.

    Odpowiedz
  • Kret(2015-01-27 23:25) Zgłoś naruszenie 00

    Troche za madry? Jak na ryla z produkcji!!!

    Odpowiedz
  • Polka(2015-01-24 21:41) Zgłoś naruszenie 00

    I tak górnicy, cwani związkowcy i cała reszta towarzystwa zarządzającego kopalniami okrada państwo polskie i Polaków. Dlatego mamy tak wysokie ceny węgla. Ale myślę, że ta bańka mydlana kiedyś pęknie i panowie związkowcy pójdą na bezrobocie. Górnicy to jedna z najważniejszych grup, które mają tak ogromne przywilej i nigdy nie była restrukturyzowana. Im więcej spółek, tym więcej można kraść.

    Odpowiedz
  • ratowniczek(2015-01-30 11:56) Zgłoś naruszenie 00

    Ile ci zapłacili za ten tekst pracowales 30 lat ale powiedz uczciwie jako kto i przysiegnij ze ani razu nie odbijali ci karty na lewo...sami dobroczyńcy poki pracują to becza o emeryture a potem cwaniacza...a z rodziny tez na pewno sami dolowcy co...

    Odpowiedz
  • lolek(2015-01-25 22:10) Zgłoś naruszenie 00

    po 2 pytaniach i odpowiedziach stwierdziłem ze ten koles to debil i sie w zyciu nie narobil , jak mozna mowic ze 20% ludzi tylko pracuje a reszta nie ?? poszedł ch...j na emeryture i teraz pier...

    Odpowiedz
  • lolek(2015-01-25 22:11) Zgłoś naruszenie 00

    a pozatym ci wielcy znawcy co teraz sa emerytami pracowali na kopalni w latach jak bylo 100tys gornikow wiecej to tez cos znaczy teraz jest ich 100 tys mniej a robota ta sama POMYSLCIE DEBILE !!!

    Odpowiedz
  • Taksówkarz(2015-01-24 23:54) Zgłoś naruszenie 00

    Szanowni Państwo.
    Wszyscy wiedzą o patologiach znanych całej załodze (wszystkich kopalń). Jak temu przeciwdziałacie?

    Jeżdżę taksówką.
    Gdy ktoś mnie okrada - to walę w mordę.
    Gdy widzę menela - to go unikam (nie zabieram do MOJEJ taryfy).
    Gdy ktoś chce mi sprzedać śrubę za 8 zł, to rezygnuję. Podobnie ze zbyt drogą ropą/benzyną.

    A tutaj wszyscy twierdzicie ze spokojem, że powszechnie znane są różne patologie?
    Dlaczego już dawniej nie rzuciliście się do gardeł tym okropnym Zarządom, złodziejskim firmom zewnętrznym, pośrednikom handlowym i innym pasożytom?
    Dlaczego tolerujecie setki ZZ?
    Dlaczego nie spalicie opon przed siedzibami Energetyki? (na którą pomstujecie).
    Dlaczego nie wywieziecie na taczkach nieudaczników z Zarządów?
    Dlaczego tolerujecie ustawione przetargi?
    Dlaczego godzicie się na ropę po 12 zł i śruby po 7?
    Dlaczego na Was sikają, a u Was tylko pada lekki deszczyk?
    Dlaczego jesteście głośni na ulicach, a w robocie potulni, wiedząc o licznych przekrętach?

    Ano, dlatego, że zwisa wam wszystko, poza kasą. Nikt wcześniej nie próbował Wam zabrać wybujałych tantiemów, bonusów i premii. Gdybyście społeczeństwu pokazali, że nie jesteście tylko bezmyślnymi i zachłannymi wyrobnikami, to zapewne Warszawka, Wrocławek i Lubelek byliby Waszymi sprzymierzeńcami. A teraz macie w nich wrogów.
    Czy jestem w błędzie?
    Naprawdę nie podoba mi się, że z moich podatków trzeba dotować nierentowne (z wielu powodów) górnictwo.

    Odpowiedz
  • Andrzej(2015-01-25 22:44) Zgłoś naruszenie 00

    Zasoby ludzkie... Górnik z 30 letnim stażem nie używa takich zwrotów. Zasoby ludzkie to zwrot, którego używa zasraniec z zarządu, który tymi właśnie "zasobami zarządza". Normalny człowiek o drugim człowieku nie powie nigdy, jak o worku ziemniaków. Nie ujawni swojego imienia i nazwiska, bo nie istnieje... Brawa dla autora, po opisach poniżej widać, że nasze społeczeństwo dalej łyka takie tanie podpuchy.

    Odpowiedz
  • Mae(2015-01-29 17:47) Zgłoś naruszenie 00

    Kuźwa , zobaczcie sobie jakie przywileje mają nauczyciele? Górnicze przywileje to jest NIC. Nie robiąc nic przez tydzień nauczyciele domagają się średniej krajowej. Górnicy przez porozumienia z rządem w 1981 roku powinni zarabiać 250% średniej krajowej. Wiadomo jaka jest średnia krajowa. Do tej pory żaden rząd jeszcze tego nie zmienił. Dziwię się obecnym górnikom, że są tak wyzyskiwani przez rząd i nic z tym nie robią.

    Odpowiedz
  • baca(2015-01-26 18:32) Zgłoś naruszenie 00

    to chyba mowił jakis były dyrektor...

    Odpowiedz
  • jetu(2015-01-29 20:32) Zgłoś naruszenie 00

    Jak patrzę na to zdjęcie. To tylko BUCHAJ. Z kopalni Boże dary na murckach. nikt nie może być tak tępy. Jak Buchaj. Kochany przodowy, żeby tylko udało się jeszcze coś zarobić na buchaju.

    Odpowiedz
  • Rex-bene(2015-01-26 19:22) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie jest kontrola wewnętrzna, branżowa, analizy finansowe, kontrole NIK a wreszcie wewnętrzny wywiat gospodarczy /służby policji/. Czy takie nieprawidłowości nie można było wyeliminować poprzez działania służb Ministra resortowego. Wywaliłbym z pracy zamiast górników cały nadzór - łącznie z minisrem, bo to wszystko to g...o ponieważ nie potrafią zapobiegać machlojkom i niegospodarności,

    Odpowiedz
  • Górnik Emeryt(2015-01-29 17:07) Zgłoś naruszenie 00

    Kto zatrudnił tego aktora ?? Przecież ten człowiek nie ma pojęcia o górnictwie. Może to jakiś nowoprzyjęty, który po tygodniu pracy się zwolnił bo mu było ciężko? Lizną trochę górniczej pracy i teraz się wypowiada. Na stu nowoprzyjętych do pracy pod ziemią, po tygodniu zostaje pięćdziesięciu. Po miesiącu , dziesięciu a po roku tylko pięciu. Jak przyjmowałem się do pracy w kopalni pod koniec lat 80-tych, w jednym dniu przyjmowało się ponad 50-ciu robotników. Z tej pięćdziesiątki tylko dwoje dotrzymało do emerytury. Na szczęście byłem w tej dwójce ja. Kolega musiał odpracować jeszcze trzy lata L-4, za pylicę, której oczywiście nabawił się według ZUS-u w domu ,ponieważ opalał dom węglem. Jak wszystkim wiadomo, ładowanie węgla do pieca, jest szkodliwe. Ponieważ jakiś pył węglowy (może się uwolnić) i zanieczyszczyć płuca kamieniem.

    Odpowiedz
  • swi(2015-01-25 15:01) Zgłoś naruszenie 00

    Podstawiony gość !!!

    Odpowiedz
  • córka emeryta(2015-01-20 14:45) Zgłoś naruszenie 00

    stary?? jaki stary?? znam kogoś kto na emeryture poszedl w wieku 45 lat i nie była dla mnie stary...
    poza tym pól mojej rodziny pracowało w górnictwie i zgadzam się z artykulem w 100 % dodałabym jeszcze...drzemki w miejscu pracy, a szczególnie na dole...zabrać niektórym przywileje i tyle nie mogę już tego słuchac jak to zwiazki się kłóc z Rzadem... niech przyjeżdżaja i strajkuja..a co z reszta pracowników poza górnikami ze słuzby cywilnej np? przez ostatni strajk gorników w warszawie zamrozono im pensje i od lat nie maja podwyżek w płacy...a co z życiem?? uwierzcie najlepiej,oczywiscie po samym Rzadzie maja się w Polsce górnicy...jedźcie i zobaczcie sami

    Odpowiedz