Jak oszukują w kopalniach - spowiedź górnika

autor: Grzegorz Osiecki17.01.2015, 08:30; Aktualizacja: 17.01.2015, 12:40
górnik-kopalnia-przemysł

"Bycie ratownikiem to dla nich świetny sposób do zaklepania sobie wysokiej emerytury"źródło: ShutterStock

Tu oszustwa są na porządku dziennym. Nie mówi się o tym, bo ręka rękę myje – opowiada górnik, który przepracował pod ziemią 30 lat.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Reklama

Komentarze (295)

  • Xxx(2015-01-20 16:24) Zgłoś naruszenie 30

    Ludzie i wy wierzycie w takie brednie!!! Autorem wypowiedzi nie jest były górnik lecz bujna wyobraźnia dziennikarza, który się wypowiada na temat o którym nie ma pojęcia. Niech zjedzie i przepracuje jedną szychte, będzie mógł sprawdzić jak to jest przemieszczać się w trudnych warunkach, jeść ze szczurami i załatwiać się w jakimś kącie, w którym kolejna zmiana będzie jadła swoje śniadanie. Może najwyższy czas napisać artykuł o tym ile państwo zarabia na górnictwie!!! Gdzie są te wszystkie podatki ściągane za każdą wydobyta tonę węgla!? Nic dziwnego że nasz węgiel jest drogi skoro zanim trafi do odbiorcy musi przejść przez kilka par rąk które nakładają na niego kolejne opłaty. W czym winni są zwykli górnicy, którzy wykonują swoją pracę, przecież to nie oni zarządzają wydobytym węglem...
    Nie jestem pracownikiem kopalni i nigdy nie byłam.

    Odpowiedz
  • GORNIK Z RYDULTOW(2016-03-20 22:11) Zgłoś naruszenie 20

    TO WSZYSTKO SWIETA PRAWDA W PELNI SIE POD TYM PODPISUJE A ZE GORNIK MORZE COS MADREGO NAPISAC TO TAKI SZOK NA KOPALNI TAKZE PRACUJA INTELIGENTNI LUDZIE I TO PRZEWARZNIE BEZ STUDIOW

    Odpowiedz
  • pitt66(2016-03-18 13:50) Zgłoś naruszenie 20

    Tak jak wcześniej ktoś napisał, nie cała prawda w wtym wywiadzie została zawarta. Niby troska o los górnictwa i górniczych społeczności. Parę obszarów zostało trafnie zdiagnozowanych, przyznaję rację. Niestety kolega wytyka tylko aspekty dotyczące "niegospodarności" związanej z pracą różnych grup pracowniczych. Brakuje mi głównej patologii- zatrudniania firm obcych, kosztów zakupu materiałów, dzierżawy maszyn, nadzoru WUGu nad sprawami wpisanymi w Prawo Górniczo-Geologiczne itp. Prawdziwa kasa wypływa z kopalń za zgodą dyrekcji zakładów - to jest właśnie "węglowa mafaia".

    Odpowiedz
  • MAK(2016-05-04 20:11) Zgłoś naruszenie 10

    Kolego...a może zacznij od siebie....oddaj nie słusznie pobierana emeryturę i wracaj na dól....

    Odpowiedz
  • lui(2016-06-02 14:29) Zgłoś naruszenie 10

    ananimowy górniczku z rzeknij się emerytur skoro ci się nie nalerzy

    Odpowiedz
  • Mimi (2016-05-06 07:45) Zgłoś naruszenie 10

    Bo juz jest na emeryturze Ti tak najlepiej wszystko sprzedać 😑

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Gość(2016-12-11 11:57) Zgłoś naruszenie 10

    Ja jestem ciekaw dlaczego ten pan się nie ujawnił. I na jakim stanowisku pracuje lub pracował.

    Odpowiedz
  • kamil(2016-01-16 22:19) Zgłoś naruszenie 10

    a co w tym złego że emeryt dorabia??? to że idę na emeryturę to znaczy że mam na wózku jeździć??

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • żona(2015-01-18 09:23) Zgłoś naruszenie 10

    nieźle haha podstawić kogoś niech buntuje przeciw górnikom , część to prawda ale reszta to bzdura ech

    Odpowiedz
  • Ryszard(2016-09-23 05:59) Zgłoś naruszenie 10

    Nie ważne kto pisał i jak pisał, ale jest to prawda

    Odpowiedz
  • Przemo (2016-12-24 02:16) Zgłoś naruszenie 10

    Co to za imbecyl donosi na własnych kumpli - ćwierćmózg fizyczny chce zabłysnąć - masakra

    Odpowiedz
  • Bfguhh(2016-02-16 06:41) Zgłoś naruszenie 11

    Co za brednie, manipulacja w ktora tylko idiota uwierzy.

    Odpowiedz
  • Marynarz(2016-12-24 15:38) Zgłoś naruszenie 10

    ***** z Ciebie nie górnik co ty wiesz o kopalni, cały tekst skopiowany z neta z 2007R, ( PLAGIAT!!!)

    Odpowiedz
  • tofeek(2016-12-23 02:35) Zgłoś naruszenie 10

    Jestem górnikiem z 26 letnim stażem. 99% starszych kolegów, którzy uczyli mnie dołowej praktyki, dzisiaj wącha kwiatki od dołu, także proszę nie posuwać mi takich ************ W kopalni praca nie jest może już taka ciężka, ale warunki klimatyczne są FATALNE!!! Brak tlenu i mnóstwo spalin diesla w jego zastępstwie. Sorry, ale to zawsze prowadzi do dysfunkcji w morganizmie człowieka.

    Odpowiedz
  • xxx(2015-01-19 18:39) Zgłoś naruszenie 10

    W POLSCE WSZYSTKO JEST ZŁE NIEDOBRE I PATOOGICZNE... GÓRICTWO ZŁE, SZKOLNICTWO ZŁE, SŁUZBA ZDROWIA ZŁA TRANSPORT I KOMUNIKACJA ZŁA... ZEBY BYLO DOBRZE TRZEBABY BYŁO WSZYSTK,O ROZWALIC I BUDOWAC OD NOWA... ALE DLACZEGO KOSZTEM NIEWINNYCH LUDZI KTORZY NAPRAWDE CIEZKO PRACUJĄ... ? NIEKTÓRZY TYLKO ZJADA I WYJADA I CZUJA ZMECZENIE A CO DO PIERO PRACOWAC NA DOLE... I TO NIE TYLKO PRZY SCIANACH CZY PRZODKACH ALE PRCUJAC NA OBSTAWIE CZY JAKO SLUSARZ PRZY TRANSPORCIE PRZY TASMACH,,, CZASAMI JEST AK ZE ZASYPIE WSZYSTKO I TRZEBA NAPIERDZIALAC ŁPATAMI A PYŁ WEGLOWY UNOSI SIE WSZEDZIE NIE TYLKO PRZY SCIANACH I NEI TYLKO PRZY PRZODKACH LUDZIE NA MILOSC BSKĄ W KOPALNIA SIE ZJEZDZA DO 1KM I WIECEJ W DÓŁ! CZY TO NIE JEST JUZ CIEZKI WARUNEK PRACY? LUDZIE PRACUJACY NA WYSOKOSCIACH MAJA DODATKI BO CIEZKA PRACA NA WYSOKOSCIACH A CZEMU NIE PATRZA NA CIEZKA PRACE GŁĘBINOWĄ? ZGADZAM SIE Z Z TYMI CO PRACUJA NA GORZE CZYW BIURACH DUPY GRZEJA ALE NIE CI KTORZY ZJEZDZAJĄ NA DÓŁ I CODZIEN SIE MODLĄ ŻEBY WYJECHAC... TYM BARDZIEJ ZE KOPALNIE CORAZ STARSZE SĄ I BARDZIEJ NIEBESPIECZNE JAK 25 LAT TEMU... TEN CO USTALA REFORMY GORNICTWA NIECH POPRACUJE ROK, DWA, TRZY NA DOLE I NIECH STWIERDZI CZY JEST PROSTA CZYSTA PRACA CZY JEDNAK NIE... A NIE SIEDZI DUPA NA STOLKU I ON BEDZIE DECYDOWAC... TAKIE JEST MOJE ZDANIE POZDRAWIAM WSZYSTKICH!!! I GÓRNICY JESTEM Z WAMI!

    Odpowiedz
  • Droeee(2017-08-29 12:51) Zgłoś naruszenie 10

    Jaka by ta praca na kopalni nie była, to tak czy inaczej są rejony gdzie nie ma specjalnie alternatywy, tak jak tutaj opisują http://slask-praca.pl/tag/praca-w-kopalni/. A wiele zalezy od tego na jakim się konkretnie stanowisku pracuje, faktycznie nie każde jest az tak ciężkie.

    Odpowiedz
  • wlad-c@o2.pl(2016-12-23 20:45) Zgłoś naruszenie 10

    To ściema.Autor napisał chyba artykuł sam z sobą.Jeśli się mówi prawdę to nie ma się czego obawiać.Jezeli udzielasz wywiadu ,to nie jesteś świadkiem koronnym.Facet zna górnictwo zagraniczne :),nie mówi ,ze górnik od każdej przepracowanej nadgodziny (a bez nich to by zarobił 2-3 tys.)od każdej nagrody odprowadza składki!,ktore nie Wchodzą w podstawę emerytalna!. To chyba jedyny taki kraj gdzie się pobiera składki a składkodawca nic z tego nie ma.Następna sprawa to składki emerytalne są podwyższone.Cześć płaci pracodawca a część pracownik.Doliczyć do tego dni przepracowane w nadgodzinach przez 25 lat ,to wychodzi 32-37 lat pracy! Pan ciennikarz też może się zatrudnić w paru redakcjach ale sądząc po tym co pisze to wielkiej nadziei na zatrudnienie nie ma.

    Odpowiedz
  • swi(2015-01-25 15:01) Zgłoś naruszenie 00

    Podstawiony gość !!!

    Odpowiedz
  • Polka(2015-01-24 21:41) Zgłoś naruszenie 00

    I tak górnicy, cwani związkowcy i cała reszta towarzystwa zarządzającego kopalniami okrada państwo polskie i Polaków. Dlatego mamy tak wysokie ceny węgla. Ale myślę, że ta bańka mydlana kiedyś pęknie i panowie związkowcy pójdą na bezrobocie. Górnicy to jedna z najważniejszych grup, które mają tak ogromne przywilej i nigdy nie była restrukturyzowana. Im więcej spółek, tym więcej można kraść.

    Odpowiedz
  • emeryt(2015-02-06 08:10) Zgłoś naruszenie 00

    To samo było na kolei dawniej,nie wiem jak jest teraz,pracownicy biurowi mieli takie same przywileje jak maszyniści,dyżurni ruchu oraz inni tzw.pracownicy turnusowi,mogli przechodzić na emeryturę wcześniej.

    Odpowiedz