statystyki

Większa pomoc wojskowa i uzbrojenie? USA się łamią

autor: Michał Potocki, Zbigniew Parafianowicz28.07.2014, 07:42; Aktualizacja: 28.07.2014, 07:44

Rosja, mimo kompromitacji separatystów po zestrzeleniu boeinga, nadal wzmacnia rebeliantów zestawami rakietowymi. Kijów zamyka pierścień wokół Doniecka i Ługańska, a sam pogrąża się w kryzysie politycznym

Ukraina weszła w okres kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi, które najprawdopodobniej odbędą się w ostatnią niedzielę października. Wbrew założeniom partie rządzące pogrążyły się jednak w sporach, których jedynym beneficjentem może się okazać Rosja. Kryzys polityczny rozgorzał w momencie, gdy Stany Zjednoczone rozważają dozbrojenie Ukrainy i szersze dzielenie się wiedzą wywiadowczą. Waszyngton jest przekonany, że w najbliższych dniach będziemy świadkami wzmocnienia separatystów sprzętem ze strony Rosji. W tym zestawami rakietowymi, za pomocą których można razić duże zgrupowania wojsk.

Upadek koalicji był zaplanowany. Żądanie skrócenia kadencji parlamentu, wybranego w 2012 r. z naruszeniem prawa jeszcze w czasach rządów prezydenta Wiktora Janukowycza, było jednym z głównych żądań protestującego Majdanu. Zgodnie z prawem jednak Rada Najwyższa nie może się samorozwiązać. Aby prezydent Petro Poroszenko mógł rozpisać nowe wybory, musiało dojść do rozpadu koalicji i obecnego „rządu kamikadze”, jak go nazywał premier Arsenij Jaceniuk.

Do tego właśnie doszło, gdy proprezydencki UDAR Witalija Kliczki i nacjonalistyczna Swoboda Ołeha Tiahnyboka ogłosiły zerwanie sojuszu. Jednocześnie głosami posłów tych ugrupowań odrzucono niepopularne społecznie ustawy, m.in. ograniczające wydatki socjalne i podwyższające podatki, w tym akcyzowy. Pozyskane w ten sposób środki miały iść na sfinansowanie coraz skuteczniejszej ostatnio rozprawy z separatystami w Zagłębiu Donieckim.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie