Zwrócił się też za pośrednictwem mediów do wszystkich parlamentarzystów, by podpisali specjalną deklarację w które zobowiążą się, że nie będą w żadnej formie - ani w wypowiedziach, ani w głosowaniach - popierali wprowadzenia w Polsce waluty euro bez wcześniejszej zgody obywateli wyrażonej w referendum. Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział w czwartek w Sejmie, że wydarzenia na Ukrainie powinny nas zmobilizować do szybszej integracji ze strefą euro.

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział po tym wystąpieniu, że z satysfakcją przyjmuje ważne słowa szefa polskiej dyplomacji o zaangażowaniu naszego kraju "w kontynuowanie procesu pogłębionej integracji europejskiej, aż po strefę euro". "Chciałoby się usłyszeć jakieś postawienie kropki nad "i" , jeśli chodzi o stanowisko rządu w tej kwestii" - zaznaczył Komorowski.

Z kolei Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczącego Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów w wywiadzie opublikowanym na portalu Obserwatorfinansowy.pl należącym do NBP powiedział, że strefa euro w ramach wzmacniania integracji mogłaby zaproponować Polsce przyjęcie euro, ale bez konieczności przebywania w ERM2. Inaczej sprawa przyjęcia euro zostanie odłożona na lata. Polska Razem Jarosława Gowina jest przeciwna przyjęciu przez nasz kraj europejskiej waluty.