Obchodzimy 15. rocznicę przystąpienia Polski do NATO. Szef sejmowej komisji obrony Stefan Niesiołowski z PO mówi, że jest to spełnieniem testamentu kilku pokoleń Polaków. Podczas konferencji prasowej podkreślał, że przystępowanie naszego kraju do Paktu było korzystne.

Stefan Niesiołowski przypomniał też, że Sojusz Północnoatlantycki zdał egzamin w czasie jałtańskiego podziału Europy. NATO doprowadziło też między innymi do skreślenia tego porządku i do tego, że Polska jest dzisiaj w pełni demokratyczna, bezpieczna i w pełni niepodległa.

Szef SLD Leszek Miller zwracał uwagę na aspekt militarny naszej obecności w NATO. Mówił między innymi o postępie jakościowym i wyszkoleniu naszych żołnierzy. "Jestem absolutnie przekonany, że formuła Paktu Północnoatlantyckiego się sprawdziła" - podkreślał Leszek Miller na konferencji. "Jeśli coś zmieniać" - mówił - "to powinno się doprecyzować artykuł 5, aby jaśniej było wskazane, w jakich okolicznościach stosować zasadę 'jeden za wszystkich, wszyscy za jednego' ". Zdaniem Millera, 15 lat temu podjęliśmy dobrą decyzję wstępując do NATO.

Sejm przyjął przez aklamację uchwałę w 15 rocznicę członkostwa Polski do NATO. W dokumencie stwierdzono, że przynależność Polski do Paktu Północnoatlantyckiego jest głównym obok członkostwa w Unii Europejskiej fundamentem polskiego bezpieczeństwa narodowego.

12 marca 1999 roku w Independence w Stanach Zjednoczonych, minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. Wraz z naszym krajem do Paktu zostały wówczas przyjęte Czechy i Węgry. Było to czwarte rozszerzenie NATO.