Tusk nie rekomendował Schetyny do zarządu

10:19
Szef partii, premier Donald Tusk nie chciał powiedzieć, kogo będzie rekomendował na powyższe funkcje. Zastrzegł jedynie, że o tym, kto będzie w nowym zarządzie partii, zdecyduje Rada Krajowa. Nie wiadomo, czy stanowisko pierwszego wiceprzewodniczącego i miejsce w ścisłym kierownictwie PO zachowa Grzegorz Schetyna. Donald Tusk do tej pory tego nie zapowiedział. Sam Schetyna zapewnia dziennikarzy, że chciałby znaleźć się w zarządzie Platformy. Mówi się, że pierwszym zastępcą szefa PO mogłaby zostać kobieta. W tym kontekście padają dwa nazwiska: marszałek Sejmu Ewy Kopacz i i prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Zapytany o to premier odpowiada "bardzo dobry pomysł". Z kolei Ewa Kopacz dyplomatycznie stwierdziła, że niezależnie od tego, czy zostanie członkiem zarządu Platformy, czy nie, zamierza grać w jednej drużynie.10:19
10:20

Jak nieoficjalnie dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa, do zarządu PO premier będzie rekomendował Radzie Krajowej między innymi Ewę Kopacz, Hannę Gronkiewicz-Waltz, Jadwigę Rotnicką, Pawła Grasia, Cezarego Grabarczyka, Bogdana Borusewicza, Radosława Sikorskiego oraz Jacka Rostowskiego. W tym gronie nie ma Grzegorza Schetyny. Jego stronnicy już zapowiedzieli, że zgłoszą jego kandydaturę z sali.

10:37
10:38
11:08
Robert Tyszkiewicz z PO powiedział w Salonie Politycznym Trójki, że Grzegorz Schetyna będzie ubiegał się o wybór do Zarządu i ma poważne szanse. Według niego, najlepiej by było, gdyby zgłosił go przewodniczący, ale jeżeli nie, to będzie zgłoszony z sali. Jednak wierzy, że uda się wypracować wspólną listę.
11:11
Henryk Wujec z Kancelarii Prezydenta uważa, że dobrym wiceprzewodniczącym byłaby Ewa Kopacz. Według niego, dobrze sobie poradziła na stanowisku ministra zdrowia a w Smoleńsku "wykazała wielki heroizm". "Nieśmiała kobieta daje sobie radę w tak trudnej ekstremalnej sytuacji" - argumentował. Dodał, że to właśnie spowodowało jej awans na Marszałka Sejmu. Nie zgodził się z tą opinią Joachim Brudziński z PiS. Według niego, Ewa Kopacz nie miała żadnych sukcesów, gdy była ministrem zdrowia. "Wręcz przeciwnie, miała same porażki" - powiedział. W jego opinii, "polityka marginalizacji i wypychania Grzegorza Schetyny dziś będzie miała swój finał". Przypomniał, że wcześniej Donald Tusk wyeliminował takie postacie jak Maciej Płażyński, Andrzej Olechowski, Zyta Gilowska i Jan Rokita. Ewy Kopacz bronił Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu. Według niego, była jedynym ministrem, który oparł się koncernom farmaceutycznym i nie zakupiła szczepionek przeciwko grypie. Eurodeputowany PSL Jarosław Kalinowski powiedział, że ma obawy do trendów antydemokratycznych w niektórych partiach. "Jeżeli jest inne krytyczne spojrzenie na szefa czy zarząd partii to wypycha się na margines. To jest bardzo niedobra droga" - mówił.
11:24
Grzegorz Schetyna prawdopodobnie nie zachowa stanowiska pierwszego wiceprzewodniczącego PO - mówi poseł Marzena Okła - Drewnowicz z zarządu krajowego tej partii. Dziś w Warszawie zbierze się Rada Krajowa Partii, by wybrać zastępców Donalda Tuska, sekretarza generalnego, skarbnika oraz członków zarządu krajowego.
11:30
11:47

W 2014 roku trzeba będzie nadal ograniczać wydatki budżetowe

- zapowiada premier Donald Tusk. Na konwencji Rady Krajowej PO w Warszawie szef rządu mówił, że do 2015 roku trzeba rozwiązać kilka ważnych problemów, między innymi zająć się kolejkami do lekarzy. Donald Tusk oczekuje, że do wiosny minister zdrowia Bartosz Arłukowicz przedstawi konkretny plan działań, które zdecydowanie skróci czas oczekiwania na wizyt do lekarzy. Premier mówił też, że

należy rozwiązać problem umów śmieciowych oraz zbyt drogich podręczników szkolnych. Zapowiedział, ze w przyszłym roku rząd rozpocznie proces stopniowego eliminowania umów śmieciowych - tak, by nie uderzyło to zbyt mocno w rynek pracy

. Chodzi o to, by likwidacja umów śmieciowych nie spowodowała wzrostu bezrobocia - zaznaczył Donald Tusk. Dodał, że Polacy chcą, by politycy PO skoncentrowali się na tym, co mogą zrobić dla Polski i ludzi, a nie dla samych siebie.
11:58
12:09
Donald Tusk proponuje nowy Okrągły Stół w Polsce. Premier zapowiedział, że zwróci się do prezydenta, by w przyszłym roku, kiedy przypadnie 25. rocznica obrad Okrągłego Stołu, zaprosił przywódców wszystkich ugrupowań politycznych do wspólnych rozmów. Donald Tusk powiedział, że jest potrzebne między innymi wypracowanie wspólnego stanowiska wobec Ukrainy i Rosji, a także wybranie polskich kandydatów na najważniejsze stanowiska w Unii Europejskiej
12:10
12:11
12:20
12:21

Premier Donald Tusk zaproponował na stanowisko pierwszej wiceprzewodniczącej PO Ewę Kopacz. Dotychczas tę funkcję pełnił Grzegorz Schetyna.

12:22
Na pozostałych wiceprzewodniczących Tusk zgłosił kandydatury: Hanny Gronkiewicz-Waltz, Bogdana Borusewicza, Cezarego Grabarczyka i Radosława Sikorskiego. Na stanowisko sekretarza generalnego zaproponował Pawła Grasia.
12:25
Grzegorz Schetyna jest z krwi i kości członkiem PO, nie powiedziałabym, że to jego koniec - powiedziała w TVN24 Kopacz. Według marszałek Sejmu Schetyna nadal będzie pracował dla Platformy Obywatelskiej, nawet jeżeli nie wejdzie do zarządu partii.
12:32

Andrzej Halicki zaproponował do zarządu Platformy Obywatelskiej Grzegorza Schetynę. Ma on wiele doświadczeń i dla wielu z nas jest autorytetem - powiedział Halicki zgłaszając kandydaturę z sali.

12:32
Na członków Zarządu Krajowego Tusk rekomendował: Urszulę Augustyn, Jadwigę Rokitnicką, Danutę Pietraszewską, Tomasza Siemoniaka i Jacka Rostowskiego.
12:38

Stefan Niesiołowski: "Jesteśmy otoczeni przez szkodliwych idiotów. Przywództwo naszego lidera jest gwarancją, aby nie zepsuli oni Platformy"

12:53
"Nikt nie kwestionuje twojego przywództwa, Donaldzie. Nam chodzi tylko o to, byśmy mogli rozmawiać w liczbie mnogiej, żebyśmy mogli decydować o przyszłości partii. Te dwie rzeczy można połączyć. To dla nas wielkie wyzwanie" - mówił Grzegorz Schetyna
12:54
Cenię energię Stefana Niesiołowskiego, choć mam trochę inne zdanie. Ale nie ma u mnie zgody dla rozbijania przywództwa - podkreśla. Ale za chwilę mówi o tym, że PO musi być różnorodna, bo taki jest jej elektorat. Wystąpienie wyważone, sprawiające wrażenie nieśmiałego,niezbyt umiejętnie posklejane wątki, ale mocne w przekazie. Schetyna podkreśla, że PO składa się z różnych frakcji.

"Donaldzie, "schetynowcy" też mogą zmieścić się w zarządzie i pracować dla PO. I ja ci deklaruję taką współpracę, ale musimy zachować jej dotychczasowe zasady

12:57
Mówiąc o proponowanych przez siebie kandydaturach, tłumaczył, dlaczego nie ma wśród nich Schetyny, nie ukrywając przy tym, co takiego nie podobało mu się w jego działaniu. - Jeśli ktoś chce wzmocnić partię, wzmacnia jej lidera, jeśli ktoś chce ją osłabić, osłabia jej lidera. To jest archetyp, i nigdy się nie zmieni - powiedział Tusk.
12:59
Na scenę wchodzi lider śląskiej PO Tomasz Tomczykiewicz i namawia do niegłosowania na Schetynę: "Zaufanie to podstawowa rzecz. A między Grzegorzem a premierem go nie ma"
13:01
Rozpoczyna się głosowanie
14:10
Jak się nieoficjalnie dowiedziała Informacyjna Agencja Radiowa, Grzegorz Schetyna nie wszedł do zarządu Platformy Obywatelskiej. Jego kandydaturę zgłosił Andrzej Halicki. Premier Donald Tusk na stanowisko pierwszej wiceprzewodniczącej PO zaproponował Ewę Kopacz. Dotychczas tę funkcję pełnił Grzegorz Schetyna.
14:14
Paweł Graś nowym sekretarzem generalnym PO. Łukasz Pawełek pozostaje Skarbnikiem Platformy
14:14
Nowymi członkami Zarządu Krajowego U.Augustyn, J.Rotnicka, T.Siemoniak, D.Pietraszewska, J.Rostowski
14:16

Kopacz, Gronkiewicz-Waltz, Grabarczyk, Sikorski i Borusewicz wiceszefami PO

14:47
14:48
Jednoosobowe przywództwo Tuska w partii to błąd - uważa Olgierd Annusewicz. Politolog w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową komentuje wybory zarządu Platformy Obywatelskiej, do którego nie został wybrany dotychczasowy pierwszy wiceprzewodniczący Grzegorz Schetyna. Olgierd Annusewicz uważa, że takie posunięcie może oznaczać kłopoty partii już w niedalekiej przyszłości. W jego opinii, jednoosobowe przywództwo może być wstępem do upadku ugrupowania. Bo wraz z utratą popularności lidera, wyborcy odchodzą do innej partii, bo w dotychczasowej brakuje innych gwiazd. Olgierd Annusewicz analizuje, jak zmieniało się przywództwo Donalda Tuska na przestrzeni 6 lat, od kiedy PO jest u władzy. Na początku to była drużyna skupiona wokół premiera. Było kilku polityków niżej w hierarchii, ale Tusk traktował ich jak partnerów. Dzisiaj mamy lidera i jego dwór, który mu potakuje. Przypomina to trochę rządy Ludwika XIV, zwanego Królem-Słońce - mówi Olgierd Annusewicz. Politolog zwraca jednak uwagę, że rola zarządu Platformy Obywatelskiej nie jest kluczowa, bo nie podejmuje najważniejszych decyzji, z wyjątkiem zatwierdzania list wyborczych. Miejsce Grzegorza Schetyny na funkcji pierwszego wiceprzewodniczącego zajęła zaproponowana przez Donalda Tuska Ewa Kopacz. Pozostałymi wiceprzewodniczącymi partii zostali: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Bogdan Borusewicz, Cezary Grabarczyk i Radosław Sikorski. Nowym sekretarzem generalnym PO jest Paweł Graś. Do zarządu partii weszli też: Urszula Augustyn, Jadwiga Rotnicka, Danuta Pietraszewska, Tomasz Siemoniak i Jacek Rostowski. Kandydatury ich wszystkich rekomendował premier.
15:20
Dwa scenariusze polityczne dla Grzegorza Schetyny przewiduje politolog, profesor Ewa Marciniak. Dotychczasowy wiceprzewodniczący partii nie wszedł do zarządu Platformy Obywatelskiej. Profesor Ewa Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z IAR ocenia, że Grzegorz Schetyna ma przed sobą dwa wyjścia z obecnej sytuacji. Dolnośląski polityk może powoli odbudowywać swoją pozycję w Platformie Obywatelskiej, poprzez ciężką parlamentarną pracę. Innym wyjściem dla Grzegorza Schetyny może być budowanie centroprawicowej formacji politycznej. Politolog zaznacza jednak, że druga opcja pozostaje mało prawdopodobna, ponieważ jest obarczona dużym ryzykiem. Ewa Marciniak zaznacza, że dalszy rozwój sytuacji w Platformie Obywatelskiej zależy głównie od Donalda Tuska. 147 głosów, które oddano na Schetynę pokazują, że rządząca partia wciąż jest mocno podzielona. W opinii profesor Marciniak to od premiera zależy czy ta różnorodność będzie siłą czy też słabością PO.
15:40
Platforma przestała być obywatelska, a Schetyna jest workiem do bicia - tak wybory zarządu w PO komentuje prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. "W partii rządzącej nie ma już miejsca na dyskusje i demokrację” - twierdzi w rozmowie z IAR Zbigniew Ziobro - "Jest tam tylko miejsce dla kolesiów premiera i jego sitwy, a Grzegorz Schetyna jest traktowany przez Donalda Tuskajak worek do bicia". Zdaniem Zbigniewa Ziobry, Grzegorza Schetynę nie zadowoli rola szeregowego członka partii i opuści on szeregi Platformy Obywatelskiej. "Nie żal mi Schetyny, bo on robił dokładnie to samo, tylko wspólnie z Donaldem Tuskiem. Wspólnie eliminowali takich ludzi jak Jan Rokita, Zyta Gilowska czyAndrzej Olechowski. Donald Tusk ewidentnie tworzy dziś zarząd partii wobec klucza klakierów i przytakiwaczy, a takim człowiekiem, przy moim krytycyzmie, nie był Grzegorz Schetyna” - mówi Zbigniew Ziobro.
15:55
15:59
Zdaniem politologa Rafała Chwedoruka, droga powrotna na szczyty będzie dla Grzegorza Schetyny o wiele dłuższa. Politolog spekuluje, że gdyby w Platformie Obywatelskiej zawiązywała się równie poważna opozycja wobec Donalda Tuska, to jej liderem raczej nie zostałby były marszałek sejmu. To Jerzy Buzek lub otoczenie pałacu prezydenckiego wyrastają na naturalnych liderów wewnętrznej opozycji w PO - twierdzi Rafał Chwedoruk. Rozmówca IAR dodaje, ze Donald Tusk ma przed sobą rok spokojnej polityki, bez oglądania się na wewnętrzną konkurencję. Przypomina, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego i samorządowe. Jeżeli w tych wyborach PO znacząco przegra, to ponownie pojawią się pytania o przywództwo Donalda Tuska. To, w opinii politologa, może być ostatnią szansą na powrót Grzegorza Schetyny do wielkiej polityki.